Knihu Mazal tov! psal člověk se zapálením pro věc. Rabín David Maxa vysvětluje, jak se do tradičního judaismu dostává pokrok a progrese

31.12.2023 | Recenze
Knihu Mazal tov! psal člověk se zapálením pro věc. Rabín David Maxa vysvětluje, jak se do tradičního judaismu dostává pokrok a progrese

RECENZE: Chtěli jste se o judaismu dozvědět víc a báli jste se zeptat? Teď už nemusíte! Rabín David Maxa sepsal průvodce po světě židovské kultury a tradic. Zaslechli jste výrazy jako bar micva, cheva, Tóra, kadiš – slova znějící jako pohádková zaklínadla, která vám matně cosi říkají, ale významem si nejste úplně jistí? I na tohle vám publikace Mazal tov! odpoví.
 

Výpravný počin, který je rozdělen do pěti kapitol kopírujících cyklus lidského žití od narození po nevyhnutelnou smrt, je uvozen předmluvou rabína Beita Daniela z Centra progresivního judaismu a předmluvou autora Davida Maxy, jenž knihu napsal nejen pro českou židovskou komunitu, ale především ji směřuje ke všem lidem, ať už věřícím, či ateistům a doufá, že přispěje ke vzdělávání a také k vymýcení předsudků, jež mnozí vůči Židům a židovství mají. Zvlášť v současné době je Mazal tov! aspoň drobným kamínkem v mozaice osvěty mezi širokou veřejností.

Mazal tov! můžete číst jako souvislý text, nebo si vybírat podle toho, co vás zajímá a soustředit se na konkrétní heslo či pojem. Publikace, jíž osobitý styl vetkly jemné ilustrace studentky Terezy Pisklákové, je laděna do zemitých odstínů hnědé v kombinaci s modrou barvou a působí tak důstojně.
 


Vyšlo v nakladatelství Práh.
 

Když se do knihy Mazal tov! začtete, hned poznáte, že ji psal člověk se zapálením pro věc,   s nadšením i touhou předat informace všem, kteří o ně mají zájem. Rabín David Maxa vysvětluje, jak se do tradičního judaismu dostává pokrok a progrese. Dřív bylo například nemyslitelné, aby některé mužské funkce zastávaly ženy, dnes se v těchto rolích objevují. Ke čtivosti a odlehčení přispívají židovské anekdoty a historky, jimiž je text proložen.

Věděli jste, že zvedání závoje nevěsty vychází z židovské legendy? Že kamínky na hrobech zesnulých Židů vyjadřují respekt? Že dívka je v rámci náboženské dospělosti plnoletá ve dvanácti a chlapec o rok později? Nejen tyto fascinující poznatky nabízí kniha Mazal tov!, jedná se o bohatou studnici židovských tradic, zvyků a obřadů, které stojí za to znát.


 

Text: Barbora Javorková
Foto: se svolením Davida Maxy

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.