Raper a zpěvák Marpo je čtenářem životopisných knih: "Hledám v nich inspiraci – když se člověku náhodou nedaří, tak zjistí, že na světě není sám, komu kariéra lítá nahoru a dolů."

20.11.2023 | Rozhovory
Raper a zpěvák Marpo je čtenářem životopisných knih: "Hledám v nich inspiraci – když se člověku náhodou nedaří, tak zjistí, že na světě není sám, komu kariéra lítá nahoru a dolů."

Známe ho jako rapera, zpěváka a bubeníka, který vystupuje pod pseudonymem Marpo. Nedávno vydal nové minialbum s názvem Don’t Quit Now a na 9. prosince chystá se svým TroubleGangem koncert v pražském O2 universu, kde předvede velkolepou hudební i vizuální show. A možná dorazí i jeho přítelkyně, zpěvačka Lenny… Jaký je čtenář?
 

1. Jakou knihu právě čtete?

Mám rozečtené celkem tři. První z nich napsal slavný americký herec Matthew McConaughey, jmenuje se Životem na zelenou (v originále Greenlights) a jde o životopis a zároveň motivační knihu plnou zajímavých myšlenek a postřehů. Druhý je životopis další filmové hvězdy, a to Jima Carreyho. Přiznám se, že tahle knížka je pro mě trochu ve stylu „Bohnice“ a musím si na ni najít tu správnou náladu a chvíli. Ale určitě se teď chystám dočíst memoáry motivačního řečníka a sportovce Davida Gogginse, kterému se přezdívá „nejtvrdší muž na zemi“. Hledám v nich inspiraci – když se člověku náhodou nedaří, tak zjistí, že na světě není sám, komu kariéra lítá nahoru a dolů.
 

2. Je pro vás lepší papírové vydání, nebo čtečka?

Rozhodně papír! To je klasika, u které člověk relaxuje a nejlépe někde v lese. Vždyť pořád jen koukáme do mobilů! 

 

3. S jakou literární postavou byste šel na víno?

S Donem Corleonem ze slavného románu Kmotr – nějaké mafiánské byznysové rady by se mi hodily. A pak mám dva další adepty, ale nejedná se o literární postavy. Zajímal by mě spisovatel Jules Verne. Táta ho měl hrozně rád a vlastně mi ho doporučil, když jsem byl puberťák. A pak bych se rád potkal s legendárním Sylvestrem Stallonem, který mě hodně ovlivnil v dětství i později v dospělosti. Navíc bych chtěl v sedmdesáti letech vypadat a fungovat jako on.

 

4. U které knihy jste se smál nahlas?

Zrovna u té už zmíněné s názvem Životem na zelenou. Momentálně jsem ve třetině a při čtení často vzpomínám na svoje vlastní dětství. Byl jsem docela grázl, máma to se mnou neměla úplně jednoduché.

 

5. Oblíbený citát z knihy?

„Udělám mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout“ z knihy Kmotr. Dona Corleoneho nikdy neodmítnu!

 

6. Jakou knihu byste si vzal na pustý ostrov?

Jsem praktik, takže určitě něco o přežití… Jinak nemám žádnou knihu, která by mě provázela životem, ale najdou se tituly, ke kterým se rád vracím, třeba kompletní vydání Tolkiena.

 

7. Kde knihy nejčastěji nakupujete?

Čtu všechno v angličtině, takže buď na Amazonu, nebo v knihkupectví Barnes & Nobles na Floridě.

 

8. Co děláte s knihami, které už nechcete?

Dávám si je do knihovny, rád je vystavuju. Jsou to umělecká díla!  Mám spoustu knížek i po tátovi, ale ty nemám momentálně kam dát, takže leží v krabicích. Nedávno jsem se přestěhoval a čekám na vestavěnou knihovnu. Tu pak vyskládám až po strop!

 

9. Proč je podle vás dobré číst knihy?

Kvůli vzdělání, rozvíjení představivosti, času strávenému sám se sebou.

 

10. Jakého spisovatele byste si vybral, aby napsal váš životní příběh?

Maria Puza, aby to bylo napínavé. Četl jsem od něj snad všechno, ale milovaného Kmotra jsem přelouskal za pouhé dva dny. A ještě mě hodně baví styl psaní Chestera B. Himese, hlavně jeho román A Rage in Harlem. Jde o drsné příběhy z podsvětí New Yorku plné drog, vražd a prostituce. Hodně syrové, ale opravdové.


 

 

Text: Martina Vlčková
Foto: Tony Košař

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.