Konichiwa! Vítejte ve světě mangy – japonských komiksů, které se čtou odzadu dopředu

06.06.2024 | Tipy na knihy
Konichiwa! Vítejte ve světě mangy – japonských komiksů, které se čtou odzadu dopředu

Velké oči, zajímavé tvary účesů, malé špičaté nosy a čtení zprava doleva. To vše je typické pro mangu, japonský komiks. Za jeho předchůdce se považuje umělec Hokusai Kacušika, který roku 1814 vydal sbírku skic Hokusai Manga. Ta měla žákům ukázat základy kreslířského umění a jeho úžasnou rozmanitost.
 

Manga je velmi úzce spojena s japonskou společností a kulturou a zahrnuje různé žánry od detektivky, přes horor, sci-fi, fantasy, komedii až po romantiku. V Japonsku čtou mangy lidé všech věkových kategorií a společenských vrstev. Produkce mangy zde údajně pokrývá až 40 % tištěných publikací.

V České republice není tento typ literatury populární tolik jako v Japonsku, ale svou pevnou fanouškovskou základnu beze sporu má. A není divu! Manga totiž úžasně propojuje umění kresby s uměním vyprávění příběhů a může být i příjemným oslím můstkem pro ty, kteří čtení klasických knih příliš neholdují. Ať už je pro vás manga běžným čtením, nebo se s ní setkáváte poprvé, máme pro vás několik tipů na zajímavé kousky. Nejprve si tento žánr ale trochu představme.
 

Jak si užít čtení mangy bez zbytečného tápání?

Manga se čte odzadu dopředu, tedy od strany, která je u nás považována za zadní obálku. Začněte na pravé straně knihy a čtěte směrem doleva. Jednotlivá okna a bubliny pročítejte též zprava doleva a shora dolů. Možná vám chvilku potrvá, než si na tento způsob čtení zvyknete, ale věřte, že to stojí za to.
 

Jaký je rozdíl mezi mangou a komiksem?

Jak jsme  již zmínili, manga vznikla v Japonsku, kdežto komiks má své kořeny v Americe, a to na počátku 20. století, kdy byl spojen s krátkými humornými stripy (dvě až šest okének) zveřejňovanými v novinách. Mezi nejznámější české komiksy patří například Rychlé šípy Jaroslava Foglara či Čtyřlístek. V USA se za první moderní komiksové album považuje Action Comics se Supermanem v hlavní roli.

Přestože existují výjimky, manga je až na prvních pár stránek černobílá. Oproti tomu komiksy jsou zpravidla barevné a vycházejí v sešitové podobě. Manga je často spojována s anime, komiksy zase se superhrdiny v barevných kostýmech.
 

Čtyři tipy na mangy

Teď už víte, co je to manga, odkud pochází, jak se správně čte i čím se liší od komiksu. Ale víte, po kterém příběhu sáhnout? Máme pro vás čtyři tipy na žánrově rozmanité mangy. Těšte se na dívku, která pracuje v pohřebnictví, příběh o starém kocourovi, jehož nikdo nechce, detektivní mangu z pera forenzního experta, i román o reinkarnované princezně.
 

Koncert na rozloučenouVyjde v červnu v nakladatelství GATE.

Lin se vzepřela přání svých rodičů. Opustila univerzitu a utekla z domova, aby si splnila své sny. Měla za cíl najít si rychle nějakou jednoduchou práci, ale jak už to bývá, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Práce se nakonec přece jen naskytne, ale poněkud netradiční. Lin skončí u pohřební služby! Hned první den ale zažije šok. Hrdost jí ovšem nedovolí skončit a brzy si uvědomí, že problémy v životě, se kterými se potýká, jsou v porovnání s definitivností smrti nicotné.

Koncert na rozloučenou vyvolává palčivou otázku: Jak bychom měli strávit poslední etapu svého života? Nahlíží též na vztahy s rodinou a snaží se je realisticky popsat. Chvílemi se jedná o nelehké čtení, což vzhledem k tématu není překvapivé. V příběhu na vás čekají zajímavé postavy potýkající se s nepřízní osudu. Objeví se zde muž, na kterého jsou ze strany otce kladeny vysoké nároky, žije a nakonec umírá osamocený; nevyléčitelně nemocné dítě, které kvůli přání matky odkládá svůj odchod z tohoto světa; boj o dědictví mezi členy početné rodiny a další. Hrdinové se od sebe navzájem hodně učí a o své budoucnosti se rozhodnou na základě několika důležitých událostí.

 

Pán a kocourVyjde v červnu v nakladatelství GATE.

Připravte se na dojemný příběh o pánovi a kocourovi, kteří toužili po lásce, a nakonec našli jeden druhého. Tento příběh vás obejme, rozpláče i rozněžní. Zverimex, místo plné malých zvířátek hledajících domov. Mezi roztomilými, rozvernými koťátky vyčnívá jeden dospělý kocour, jehož nikdo nechce. Jak dny ubíhají, kocour stárne a chřadne. Ztrácí naději, že by se dočkal svého šťastného konce v milující lidské náruči. Zaměstnanci několikrát sníží cenu, ale ani tak o čtyřnohého mazlíčka nikdo nejeví zájem. Proto není divu, že všichni utrpí menší šok, když se v obchodě zjeví postarší pán a kocoura si koupí. Pro oba začíná nová životní etapa plná vzájemného poznávání, překvapení i radostí. Čas s kočičím společníkem pomáhá rozhýbat pánův osamělý život, který se zastavil po osobní tragédii.

Dle reakcí čtenářů na platformě Goodreads se máme skutečně na co těšit:

„Tento příběh vyléčil každou ránu v mém chladném mrtvém srdci, uložil mě do postele, políbil na dobrou noc a řekl mi, že všechno bude v pořádku.“

„Tohle je nejroztomilejší manga, jakou jsem kdy četl. Pokud máte kočku nebo jakékoli jiné zvíře, bude se vám to líbit. Doslova jsem brečela, jak byli kocour a jeho pán šťastní.“

 

TraceVyšlo v nakladatelství GATE.

A teď něco pro milovníky příběhů plných vražd. Četli jste Brutal, kontroverzní, krvavou mangu připomínající Dextera? Líbila se vám? Pak pro vás máme skvělou zprávu: Trace je jeho prequelem. A pokud snad o Brutalu slyšíte prvně, nic se neděje. Příběhy na sebe nenavazují. Trace pro vás má strhující detektivní příběh z pera bývalého forenzního experta.

Reidži Mano pracuje v tokijské forenzní laboratoři. Je svéhlavý, tak trochu introvert a celé dny tráví výzkumem s jediným cílem: odhalit pravdu, ať je jakákoliv. Neslouží policii ani obětem trestných činů. A nikdo z jeho okolí netuší, že v sobě skrývá temné tajemství z minulosti. Jeho odhodlání a smysl pro spravedlnost nejsou náhodou: před 23 lety mu zavraždili rodiče a sestru přímo v jejich domě, když byl zrovna ve škole. Od té doby Mano přísahal, že jejich smrt pomstí, a svůj úkol hodlá splnit až do poslední kapky krve!

 

Jednoho dne princeznouVyšlo v nakladatelství GATE.

Představte si, že se jednoho rána probudíte v jiném životě. Děsivé, že? Přesně takový osud potká jednu obyčejnou dívku. Probudí se jako princezna Athanasie, kterou chladnokrevně zabil vlastní otec. Snaží se vymyslet, jak se vyhnout svému budoucímu tragickému osudu. Co má dělat? Bude lepší žít nenápadně, aby si jí tyranský císař nevšímal? Zvládne tajně hromadit cennosti a pak utéct z paláce? Či snad usilovat o otcovu přízeň? Všechny plány selžou, když se Athanasia se svým otcem setká a on si jí začne všímat. Aby ji na místě nezabil, rozhodne se, že okouzlit svého otce je nejlepší způsob, jak zůstat naživu. Ale jak přesně uděláte dojem na bezcitného muže, který v den, kdy se Athanasie narodila, všechny v paláci zabil?
 Text: Dagmar Topolová
Foto: se svolením Knihy Dobrovský

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.