Knižní klub rozdal literární ceny, letos také oslaví 30. let od svého založení v roce 1992

21.09.2022 | Knižní zajímavosti
Knižní klub rozdal literární ceny, letos také oslaví 30. let od svého založení v roce 1992

Tento týden proběhlo vyhlášení vítězů 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu.  Toto ocenění se nezaměřuje na již publikované práce, ale na vybrané původní rukopisy, které proměňuje v knihy. V rámci Literární ceny Knižního klubu byla letos již počtvrté udělena také Literární cena týdeníku Reflex, který je hlavním mediálním partnerem LCKK.

Vítězem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu je Jan Váňa s románem KŘEHKOST

Literární cena Knižního klubu je v mnoha ohledech jedinečná. Jak jsme již zmínili, zaměřuje se na původní rukopisy, cíleně podporuje domácí tvůrce a rozvoj kvalitní české literatury. 
Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů. Například romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Tapetář Emy Labudové byl na tuto cenu nominován.

Rukopis Jana Váni se prosadil v konkurenci 70 zaslaných prací. Jan Váňa je spisovatel a kulturní sociolog. V roce 2017 publikoval svoji prvotinu, básnickou sbírku Horizont očekávání (Weles). Román Křehkost je jeho prozaickým debutem.

Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno v úterý 20. září 2022 v Klášteře sv. Anežky České v Praze. 
Oceněnou práci vybrala porota ve složení: spisovatelka, scenáristka a filmová publicistka Tereza Brdečková, spisovatel Pavel Brycz, literární historik a kritik Pavel Janáček, publicistka Kateřina Kadlecová a spisovatelka Jana Šrámková.

Křehkost – anotace:
Bára a Filip. Dva mladí lidé podobní tolika ostatním. Dají se dohromady přes Tinder. Nejdřív si píšou, poznávají se, váhají. Šrámy z předchozích partnerství se mísí s touhou konečně objevit pravou lásku. Oba mají za sebou řadu vztahů, mají slibně rozjeté kariéry. Touží se pomalu usadit a třeba i založit rodinu. Ale protože nemůžou hledat návody u svých rodičů, nezbývá jim než si vyšlapat vlastní cestu. Využívají naplno příležitostí, které jim dnešní svět nabízí. Zároveň se však musí podřídit společenským vzorcům, jež jim komplikují život a dělají je zranitelnými. Křehkost vlastní identity je navzdory všem racionálním postojům i technickým vymoženostem jednou z klíčových metafor partnerského vztahu. Co dnes znamená být mužem a ženou? Lze tyto role vůbec nadále naplňovat? Společenský román o životě současných třicátníků si pokládá řadu zásadních otázek.

Literární cenu týdeníku Reflex v rámci vyhlášení LCKK 2022 získala kniha Jana Folného Hotel Royal

Jan Folný je původním povoláním učitel českého a ruského jazyka, již několik let žije a pracuje v Londýně. 
Jako spisovatel debutoval knihou Od sebe / k sobě. Velký kritický i čtenářský ohlas pak zaznamenala jeho povídková kniha Buzíčci. Dalším prozaickým počinem byl Víkend v Londýně – vyprávění o třech kamarádech, kteří se chystají na bujarou oslavu svých čtyřicátin. A nyní představuje román Hotel Royal, za který získal Jan Folný Literární cenu týdeníku Reflex 2022.  Kniha vyjde pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub. 

Hotel Royal - anotace:
Vítejte v Hotelu Royal! Je nám potěšením vás ubytovat v našich povídkách, črtách a mini situacích z prostředí luxusního londýnského hotelu. Podobně jako naše pokoje tak i naše příběhy mají různou velikost, různé naladění, v každém se budete cítit jinak. A podobně jako všechny hotelové chodby (úzké, tmavé, odlehlé a nepříjemné, ale i ty velké a majestátní) vedou do hotelové recepce, tak i jednotlivé části knihy vedou k něčemu většímu a sjednocujícímu. Nabízíme Vám pohostinnost, prvotřídní služby a zábavu, ale také úzkost, násilí a podivnost….

KNIŽNÍ KLUB slaví 30 let na českém trhu!
Jistě znáte nejstarší čtenářský klub u nás. Je to samozřejmě Knižní klub (KK), který byl založen v roce 1992 a 1. října 2022 oslaví již 30 let své existence! KK je nejen nejstarší, ale také největší klub u nás. Za dobu své existence KK obsluhoval celkem 1,7 mil. čtenářů. 

Za 30 let svého působení ho pochopitelně někteří členové opustili, naopak jsou tací co v Knižním klubu zůstávají celá léta nebo se do něj po přestávce vracejí. Více než 48 tis. členů je v něm déle než 10 let.
Jistě není překvapením, že z aktivních členů je více žen než mužů. Celkem aktivní členů je 196 869, z toho je 84 % žen a 16 % mužů.

Je to právě čtenáři oblíbený Knižní klub, který od roku 1995 hledá nové literární talenty prostřednictvím Literární ceny Knižního klubu. Je úžasné, že takové projekty fungují desítky let a oceněné knihy dosahují velkých úspěchů. 

text: Helena Frantová, Štěpánka Levá
zdroj: Euromedia Group
foto: Štěpánka Levá

obálky: se svolením Euromedia Group 

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.