Liane Moriarty – autorka knižní předlohy seriálu Sedmilhářky přichází s novinkou Jablka ze stromu nepadají. Podařilo se jí stvořit další bestseller?

01.11.2023 | Knižní zajímavosti
Liane Moriarty – autorka knižní předlohy seriálu Sedmilhářky přichází s novinkou Jablka ze stromu nepadají. Podařilo se jí stvořit další bestseller?

„I malá lež může mít velké následky,“ padne v bestselleru Sedmilhářky. A Liane Moriarty, autorka tohoto knižního hitu, moc ráda mystifikuje a vodí čtenáře za nos. Ve svých knihách i ve skutečném životě. Všem například tvrdila, že si od psaní dá rok pauzu. Místo toho se na pulty knihkupectví dostala kniha Jablka ze stromu nepadají. A následkem této malé lži je velký bestseller!

 

A když říkáme velký, myslíme to doslova. Tahle sympatická rodačka ze Sydney totiž všechno, čeho se dotkne, změní ve zlato. Na kontě má devět románů a všechny se staly světovou senzací.

S více než 20 miliony prodanými výtisky není Liane Moriarty jen nejúspěšnější australská spisovatelka v dějinách. Je to také první (a dosud jediná) australská spisovatelka, jejíž kniha se dostala na první místo žebříčku bestsellerů New York Times.

Liane přitom nikdy nevěřila, že se dá uživit psaním románů, a tak se živila alespoň psaním v reklamní agentuře. Psala všechno možné – od scénářů na televizní reklamu až po zadní stranu na obalu od cereálií. Ovšem pak její mladší sestra Jocelyn vydala svůj první román pro děti, a pak sestra Nicole vydala svůj první thriller a Liane se rozhodla, že to taky musí zkusit.

Svůj první román pojmenovala Tři přání a vzhledem k tomu, že pochází ze šesti sourozenců, asi nikoho nepřekvapí, že v knize prozkoumala pouto mezi třemi sestrami. A rodinné vztahy hrají velkou roli ve většině jejích knih. „Rodinné vztahy jsou moje specialita – vyrůstala jsem s pěti sestrami, větší kvalifikaci člověk získá jen těžko,“ poznamenala Liane Moriarty v jednom rozhovoru.

Ačkoliv Tři přání zaznamenaly slušný úspěch, skutečně prorazila až se svým pátým románem Manželovo tajemství, který je postavený na jednoduché premise – co když ve skutečnosti neznáme ty, se kterými sdílíme domov? Kniha se stala světovým bestsellerem a byl to také první autorčin román, který byl přeložen do češtiny.

A na úspěch Manželova tajemství Liane Moriarty navázala hitem Sedmilhářky, ve kterém se více než kdy jindy pustila do žánru thrilleru. Ovšem ačkoliv tady na čtenáře čekají zvraty, napínavý děj, a dokonce i mrtvola, ve středu děje jsou i tentokrát lidé a vztahy mezi nimi. Kniha se stala takovou senzací, že práva na seriálovou adaptaci koupilo HBO a v hlavních rolích se objevily Reese Witherspoonová a Nicole Kidmanová.

Mimochodem, Nicole Kidmanová je rovněž Australanka a kdykoliv navštíví Sydney, vyráží s Liane na večeři nebo na kávu. Byla to právě Kidmanová, kdo Moriarty donutil napsat druhou sérii Sedmilhářek. A zahrála si i v seriálové adaptaci další autorčiny knihy – Úplně cizí lidé.

Po úspěchu Úplně cizích lidí si Liane Moriarty chtěla odpočinout a domluvila se s nakladatelstvím, že si vezme minimálně rok volno. „Chtěla jsem jenom číst poezii a chodit na procházky po pláži,“ líčí autorka. „Ale samozřejmě jsem se brzy začala nudit.“

Zjistila, že náměty na nový román číhají ve zprávách i v jejích oblíbených true crime podcastech. A tak se pustila do psaní knihy, z níž vznikla novinka Jablka ze stromu nepadají. Svou thrillerovou zápletkou je to kniha asi nejpodobnější Sedmilhářkám. Začíná momentem, kdy zoufalá mladá žena prosí starší manželský pár o útočiště před násilnickým manželem. A krátce nato jak mladá žena, tak matka čtyř dětí zmizí a čtveřice dospělých dětí se nemůže shodnout na tom, zda kontaktovat policii, protože se zdá, že je do toho nějak namočený jejich otec...

Když Liane Moriarty začíná psát, nikdy neví, jak kniha dopadne. Tvrdí, že jedině takhle dokáže překvapit sebe i čtenáře. O překvapení v příběhu skutečně není nouze, ovšem jeden šok na autorku čekal i ve skutečném životě. Čtrnáct dní po odevzdání rukopisu jí diagnostikovali rakovinu prsu. Naštěstí se nádor podařilo zachytit včas, ale Liane na svých sociálních sítích přesto pravidelně připomíná, aby se lidé objednali na vyšetření.

Momentálně Liane pracuje na svém jubilejním desátém románu a jak sama říká, ten proces je mnohem náročnější, když máte dvě sestry spisovatelky: „Často se hádáme o to, kdo kterou rodinnou historku bude moct využít do svého románu. Někdy musí zasáhnout i naše máma, jako když jsme byly malé...“

 

Knihy Liane Moriarty:


MANŽELOVO TAJEMSTVÍ

Ceciliin manžel se poslední dobou chová divně. A pak mezi jeho věcmi na půdě Cecilia najde dopis opatřený vzkazem: „Otevřít jen v případě mé smrti.“


SEDMILHÁŘKY

Tři nejlepší kamarádky z bohaté čtvrti sice tvrdí, že by si řekly všechno, ale každá má svoje tajemství. A jak se lži kupí na sebe, nemůže to skončit jinak než tragédií...


NA CO ALICE ZAPOMNĚLA

Alice kvůli nehodě zapomene posledních deset let svého života a tu ženu, kterou manžel nemůže vystát, a která se přátelí s příšernými semetrikami, vůbec nepoznává. Co se stalo, že se tak změnila?
 

TŘI PŘÁNÍ

Příběh začíná dramatickou scénou na oslavě narozenin tří sester trojčat. Jedna skončí s vidličkou zapíchnutou v břiše a zpětně zjišťujeme, co k situaci vedlo.
 

ZAMILOVANÁ HYPNOTIZÉRKA

Dvě ženy, které bojují o jednoho muže. Vyrovnaná hypnoterapeutka a bláznivá bývalka… Nebo je to celé jinak? Originální romantický příběh, který ukazuje, že každá mince má dvě strany.
 

POSLEDNÍ VÝROČÍ

Sophie po tetičce svého bývalého zdědí nádherný dům na ostrově. Jenže dům skrývá staré tajemství a Sophie není jediná, kdo po něm touží...
 

ŠÍLENÉ VÝČITKY

Na té sousedské grilovačce se stalo něco hrozného. Staré kamarádky se přestaly bavit a všichni litují, že přišli. Co se tam stalo?
 

ÚPLNĚ CIZÍ LIDÉ

Devět náhodných lidí se setkává v luxusním wellness daleko od civilizace. Jenže hned první den zjišťují, že zdejší ozdravné kúry jsou hooodně netradiční...
 

JABLKA ZE STROMU NEPADAJÍ

Podivné zmizení matky rozdělí čtveřici dospělých sourozenců – dva si myslí, že v tom má prsty otec, druzí dva si jsou jistí, že je nevinný…

 

 

Text: Žofie Sedláčková
Foto: se svolením Euromedia Group

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.