Dětem na prázdniny

30.06.2022 | Knižní zajímavosti
Dětem na prázdniny

Stále si myslíme, že okřídlené „za vysvědčení knihu“ by mělo platit také v dnešní době. Než děti vypustíte do světa prázdninových dobrodružství, přibalte jim do kufru nebo batohu něco pěkného ke čtení. (text: Helena Herynková, foto: se souhlasem Pexels.com)

Je libo trochu fantasy…
Stejně jako jste vy hltali epická dobrodružství Harryho Pottera, vaše děti si jistě oblíbí Amari, novou vynalézavou hrdinku s nelegální magickou schopností. Vydejte se s Amari na stáž Úřadu pro nadpřirozené záležitosti pátrat po jejím bratrovi Quintonovi, nejlegendárnějším tajném agentovi všech dob... Objevte nadpřirozený svět plný kouzel, zkoušek, nebezpečí, dobrodružství, všelijakých tajemných udělátek a bytostí, které vás překvapí. Amari a Noční bratři, románová prvotina pro děti od amerického autora B. B. Alstona, je nápaditý a třaskavý start nové vzrušující série, kterou bude stát za to sledovat!

Ve fantasy románu Dračí dcera, autorky Liz Flanaganové, ožívají legendy. Čas draků a dračích jezdců opět nastal! Když se Milla stane svědkem vraždy a opatrovnicí posledních čtyř dračích vajec na světě, obrátí se jí život vzhůru nohama. Vládce ostrovního města Arcosi je odhodlán existenci draků utajit a dívka se tak rázem ocitá v centru mocenských bojů. Přinesou draci spásu, nebo plameny?

Ben Aaronovitch, známý autor vtipných i napínavých, tak trochu duchařských příběhů, si napsal Historky z Rozmaru. Další napínavá a vtipná výprava vede do světa Řek Londýna, tentokrát ve sbírce povídek. Ben Aaronovitch v nich rozvíjí opomíjené osudy a dokresluje mozaiku jedné z nejpodmanivějších sérií současnosti. Každý střípek je doplněn autorovým úvodem a také informací, ve které fázi série se odehrává. Sbírka pro všechny milovníky Řek Londýna.

Širokou škálu zážitků nabízejí také čeští autoři
Štěpánka Sekaninová
vezme čtenáře na napínavou výpravu do historie lidských obydlí od pravěku do současnosti v knize Příběh bydlení. Žijeme v domech a bytech a spoustu věcí uvnitř nich bereme jako samozřejmost. Vždycky to tak ale nebylo! Jak vypadala starověká ložnice? Používali naši předci tapety? Kdo vymyslel koupelnu a koho napadla kuchyně? A kdy se začalo vařit na opravdovém sporáku? Na celou hromadu otázek o domech a bydlení teď najdete spolehlivé odpovědi, ze kterých vám někdy možná spadne brada až na podlahu.

Irena Hejdová vytvořila skvělou interaktivní knížku Skutek utek!, která zabaví vzteklouny od pěti let a velkým ukáže, že i malé děti prožívají stres… Vydejte se s Markem a Theou na dobrodružnou výpravu mezi obývákem, kuchyní, koupelnou a dětským pokojem a vyčistěte si přitom hlavu (a možná i koberec). Všichni jsme prostě na jedné lodi, tak ať se nám pod nohama nezmění v ponorku.

Naďa Reviláková ráda bere zvídavé čtenáře na literární výlety do historie. V románu Vlajka Viktora Vaňka čeká hrdinku bestselleru Deník Dory Grayové čeká další vzrušující pátrání v historii, tentokrát v 50. letech a přelomovém roce 1968. To vše o prázdninách na táboře, který vede obávaný Velitel, zakazující vycházky i mobily. I kvůli němu a jeho dramatické minulosti Hanka pochopí, že svoboda rozhodně není samozřejmost a stojí za to si jí vážit.

Do světa za obrazem můžete nahlédnout se spisovatelkou a scenáristkou Lucií Paulovou v jejím románu Alma a Svět obrazu. Nevidomá Alma v dědově vetešnictví omylem projde obrazem a nevěří vlastním očím. Najednou vidí! Za chvíli vypadne z obrazu do pražských Holešovic před sto lety. S malými „uhlobarony a kočárkářkami“ z dělnické kolonie krade z vlaku uhlí a účastní se rodea. Především však potřebuje najít Františku, autorku obrazu, kvůli kterému to všechno začalo.

Ať už děti vyrazí o prázdninách k babičce a dědovi, na tábor nebo objevovat jiná místa, mohou si s sebou vzít také miliony dalších světů, které na ně čekají v knížkách.
Hezké prázdniny všem!

 

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.