Pročtěte léto s Anetou Kollerovou Maškovou

16.07.2022 | Knižní zajímavosti
Pročtěte léto s Anetou Kollerovou Maškovou

Aneta Kollerová Mašková je spisovatelka a knihkupkyně. A protože nedá dopustit nad nadčasové příběhy, rozhodli jsme se využít jejího rozhledu a zaručených tipů napříč literárními žánry i roky vydání… Užijte si krásné léto s knihou. (text: Aneta K. Mašková, foto: se souhlasem Anety K. Maškové)

Nejen nejnovějšími knihami živ je člověk, proto bych vám chtěla doporučit knihy, které kvalitou odolávají věkům (nadneseně řečeno), k nimž se můžete vracet a určitě nepokazí žádnou knihomolovu dovolenou.

Pýcha a předsudek, Jane Austenová
Jakýkoliv román Jane Austenové je poutavým příběhem, a zároveň studiem lidských charakterů. Dokladem toho, že my lidé se neměníme, mění se pouze kulisy, ve kterých prožíváme naše malé životy, které často píší velké příběhy. Příběh o vztahu Elizabeth Bennetové a pana Darcyho neztrácí ani po několika staletích romantické kouzlo, stejně jako humor, kterým spisovatelka okořenila všechny své romány a který umocňuje jistou vážnost, která je v jejích knížkách skrytá. Číst Jane Austenovou je jako číst si o lidech, které známe, které potkáváme, jako číst o nás samotných.

Žila jsem již před staletími, Barbara Erskine
První a velmi poutavý román skotské autorky, který nabízí bohatý děj a přitažlivou zápletku. Vedle současnosti nás příběh přenese i do doby, o které můžeme jen fantazírovat, do dalekého Walesu za vlády krále Jana. Je to jeden z těch románů, u kterých musí čtenář číst dál a dál, aby zjistil, jak to s tou kterou postavou dopadne. Nadto je to dávka romantiky i tajemna, kombinace historie i fabulace. Zkrátka čtenářský zážitek.

Hospoda Jamajka, Daphne du Maurier
Hospoda Jamajka je historický román z první poloviny 19. století zasazený do Cornwallu, kde sama autorka žila, a tedy ho dokázala velmi dobře popsat. Díky tomu i čtenář může nasát jeho podmanivost a divokost, jeho temnou atmosféru, která doprovází celý příběh o odvážné a na svou dobu pokrokové hlavní hrdince, když uvážíme, že se příběh odehrává v první polovině 19. století a byl napsán v roce 1936. Avšak na podmanivosti a čtivosti mu následující roky nic neubraly.

Sever a Jih, Elizabeth Gaskellová
Jakkoliv může být název matoucí, příběh se netýká války v Americe, nýbrž je zasazený do Anglie 50. let 19. století. Vztahem dvou hlavních hrdinů, Margaret Haleové a pana Thortona, připomíná Elizabeth Bennetovou a pana Darcyho. Autorka v tomto románu čtenáři předkládá nejen příběh o postupně budované lásce, ale i o sociálních problémech tehdejší – a svým způsobem i dnešní doby –, tedy vztahu zaměstnance a zaměstnavatele, práv a povinností, zkrátka sociálních nepokojů, které nám nejsou neznámé.

Oliver Twist, Charles Dickens
Oliver Twist je dojemný příběh. V základě o sirotkovi. V hlubším prozkoumání o společnosti a jejích neduzích. Dickensovy příběhy jsou dechberoucí, jeho postavy se díky propracovanosti a popisu čtenáři zbarvují před očima. Navíc nesou morální poselství a poučení. O lidech. O systému, který žijeme a hlavně vytváříme. Ač Dickens tvořil ve viktoriánské éře, napsal nadčasové příběhy, které mezi řádky promlouvají o stěžejních lidských starostech, ale i radostech. Všem, kteří jsou otevření a nebojí se naslouchat, můžou hodně sdělit.

série knih o Medvídku Paddingtonovi, Michael Bond
V češtině bohužel z téměř třiceti knížek vyšly pouze dvě. Medvídek Paddington a Paddington se zabydluje. Paddington je nesmírně hodný a laskavý medvěd. Když něco dělá, dělá to s nejlepším vědomím a svědomím, ale mnohdy, ač to myslí dobře a chce pomoci, se mu přihodí nehoda nebo se dostane do potíží. A to vytváří veselou linku. Je to hravý příběh podporující v lidech ty správné vlastnosti, jako je laskavost, lidskost, empatie, pomoc druhému, a připomíná důležitost rodiny a přátel a vzájemné pospolitosti.

Krásné knižní léto vám všem!

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.