Knižní hvězdy první poloviny roku

27.08.2022 | Knižní zajímavosti
Knižní hvězdy první poloviny roku

Je za námi první polovina roku a prázdniny nezadržitelně míří do své cílové rovinky. Co to znamená pro nás vášnivé knihomoly? Že přichází naše období! Bude pošmourno, ideální na schování pod deku i s nějakou skvělou knihou. Také to znamená, že přichází knižní sezóna, která přinese na pulty našich oblíbených knihkupectví mnoho zajímavých titulů. Pojďme se proto ohlédnout za uplynulým půl rokem a připomenout si knihy, které zazářily. 

Nejprve vtrhl v únoru na knižní scénu román Půlnoční knihovna britského spisovatele Matta Haiga. Kniha nás nutí zamyslet se nejen nad Norou, hlavní postavou v knize, ale i nad naším vlastním životem. Chtěli byste dostat příležitost vyzkoušet nějaký jiný život, kdybyste se v určitý moment rozhodli jinak? Nora tuto možnost má, vyzkouší mnoho variant životů a poznává tak sama sebe. Kniha zpracovává vážné téma, ale je napsána s lehkostí a rozhodně stojí za přečtení.

V březnu se blahem zatetelilo mnoho čtenářských dušiček. A to hned ze dvou důvodů, tedy ze dvou knižních přírůstků. Nejprve v nakladatelství Cosmopolis vyšla již osmá kniha z čím dál víc oblíbenější série Romantické útěky, Domek v Irsku. Autorka Julie Caplinová vydání knihy podpořila i svou návštěvou Prahy, která ji nadchla natolik, že již potvrdila napsání dalšího romantického příběhu právě z našeho stověžatého hlavního města. 

Druhý březnový přírůstek byla očekávaná novinka Karin Lednické, autorky velmi oblíbeného bestsellerového Šikmého Kostela. Tentokrát jsme však nedostali román, ale nečekaně literaturu faktu – Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie. Karin Lednická oživila příběh zapomenuté vesnice, kterou díky své poloze nedaleko polských hranic postihla během druhé světové války neskutečná tragédie. Jedná se o silný příběh, který vychází nejen z pečlivých rešerší, ale také z vyprávění pamětníků.

Stejně, jako jsme netrpělivě čekali na knihu Karin Lednické, tak jsme v dubnu vyhlíželi nový román Kateřiny Tučkové. Její Bílá voda čítající téměř sedm set stran by vás neměla minout. Pokud jste četli či viděli rozhovory s Kateřinou, pak víte že na knize pracovala deset let a třikrát ji přepisovala. Dramatické osudy řádových sester stíhaných komunistickým režimem, jsou emocionálně náročné. Ale i tak vás to bude nutit číst dál, budete chtít vědět, zda se tyto ženy poddaly osudu a době, v níž žily, nebo byly hrdé a neústupné do poslední chvíle.

Máj je lásky čas, kdy jindy tedy vydat tuto romantickou lyrickoepickou skladbu Karla Hynka Máchy. Nádherné velkoformátové zpracování Máje je doplněno ilustracemi významného výtvarníka Martina Augustína. Ten velice empatickým způsobem zachytil atmosféru tohoto známého díla. Kniha Máj je k sehnání v klasickém knihkupectví, ale pokud toužíte po něčem originálnějším, vznikla také limitovaná edice v počtu 300 ks. 

Limitovaný komplet Máje obsahuje knihu, která je vázána v bílé kůži se vsazenou křišťálovou slzou, každá kniha je ručně číslovaná. Dále originální litografii s ilustrací Martina Augustína a nechybí certifikát pravosti ručně tvarované křišťálové slzy. Knihu Máj v této limitované edici koupíte pouze na stránkách nakladatelství - www.rosier.cz.

Detektivky a thrillery patří k velmi oblíbeným a vyhledávaným žánrům. Na vzestupu jsou kriminální podcasty a krimi seriály vládnou televizním obrazovkám. Není proto divu, že žánr „true crime“ má nyní takový úspěch. Nakladatelství Jota nemohlo se svou knihou Ted Bundy, vrah po mém boku, přijít ve vhodnější dobu. Kniha o nejbrutálnějším sériovém vrahovi Ameriky se během měsíce června v podstatě vyprodala. Pro autorku Ann Rule byla kniha o Tedu Bundym nejdůležitější v její kariéře. Na knize pracovala v době, kdy vraždy nebyly dosud vyřešeny. A až v průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že vrahem je právě Ted Bundy – její kamarád! 

A nakonec trošku lákání. Již na konci září se můžete těšit na další knihu v této edici, dalšího amerického zabijáka. Kniha se jmenuje Richard Ramirez: Night Stalker.

(text: Štěpánka Levá, foto: Štěpánka Levá)

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.