Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti
Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

Na dveře zaklepal podzim, což znamená jediné – úžasný čas pro všechny knihomoly, kteří se rádi zachumlají do deky a zasednou do křesla se svým oblíbeným horkým nápojem. I když je podzim považován za nádherné období, naše čtenáře může dostihnout špatná nálada. Co vás zaručeně těchto chmur zbaví? No přece motivační knihy! Pojďte si přečíst inspirativní čtení, které vaše tělo zahřeje nejen na těle, ale i na duši. Pár motivačních bestsellerů jsme si pro vás připravili v následujícím článku.

První z našeho výběru zaujímá Půlnoční knihovna od britského spisovatele Matta Haiga. Přemýšleli jste někdy o tom, jaký by byl váš život, kdybyste se v určitý moment rozhodli jinak? Nepřijali byste pracovní nabídku, odjeli na lákavou cestu do zahraničí nebo vyrazili ven s kamarády v osudný večer? Zatoužili jste někdy po jiném životě, než máte nyní? Tak přesně tuto příležitost dostane hlavní hrdinka Nora Seedová, která není spokojená se svým životem. V Půlnoční knihovně se může začíst do jednotlivých knih a zjistit, kam by ji jiná rozhodnutí dovedla. Nora cestuje mezi vlastními životy a snaží se najít ten, ve kterém by žít chtěla. Kniha naprosto oprávněně získala ocenění Goodreads Choice Award 2020 a dle našeho úryvku z recenzí se jedná o velice zdařilé dílo:

Kniha je plná zajímavých a hlubokých myšlenek, stejně jako podnětných citátů. Z počátku trochu smutná a ponurá atmosféra se časem mění a vy tak zažijete celou emoční horskou dráhu. Budete plakat, budete se smát, ale především se budete zamýšlet nad svou vlastní životní cestou.“ (Anastasja, redaktorka)

Pokud už máte Půlnoční knihovnu přečtenou a pokukujete po dalším románu, který vás přiměje roztát jako šlehačka v horké čokoládě, jistě vaše srdce zasáhne příběh staršího knihkupce Carla Kollhoffa. Ten je hlavním hrdinou románu Knihonoš Carstena Henna. ,,Knihonoš“? To jako, že nosí knihy? Ano, přesně tak!

Carl věří, že knihy spojují a hrají důležitou roli v našich životech. Každý večer vezme opatrně do rukou objednané knihy a ukládá je do měkce vystlaného batohu. Potom s nimi vyráží na procházku uličkami Starého Města a nosí je svým neobyčejným zákazníkům. Když však náhle přichází o místo, je třeba, aby spojil své síly s prostořekou devítiletou holčičkou jménem Šaša.

Knihonoš obsahuje mnoho laskavých slov, které budete chtít slyšet, když vás dostihne ne příliš dobrá nálada. Stane se vaším věrným společníkem, jenž na vás bude vždy trpělivě čekat v knihovničce.

Ukazuje nám, jakou hodnotu má pravé přátelství a jak kouzlo knih ovlivňuje naše životy.“ (Kateřina, redaktorka)

A ptáte se, kde se zrodil autorův nápad napsat příběh o knihkupci?

Kamarádka mi vyprávěla o knihkupci, který po zavírací době roznáší pěšky svým zákazníkům objednané knihy. Ten nápad se mi zalíbil natolik, že jsem o něm chtěl napsat román. Ale čekal jsem, až mě napadne ten správný příběh. Nakonec trvalo sedm let, než se z mých myšlenek vynořila Šaša a s ní i celý román.

Kniha Noc zázraků Elizabeth Berg nám slibuje opět nádherný příběh plný motivace. Oproti předchozím knihám se liší tím, že se jedná o volné pokračování Příběhu Arthura Truluva. Právě zde se objevuje Arthurova sousedka Lucille, která je hlavní postavou v Noci zázraků.

Lucille Howardová si díky povzbuzování svého přítele Arthura Truluva otevře školu pečení. Stává se tak oblíbenou, že si musí najít asistentku. Na tuto práci si najme Iris, novou obyvatelku městečka Mason. Iris péct neumí, ale potřebuje se zaměstnat, aby nemusela myslet na věci, kterých v životě tolik lituje. Do sousedství se přistěhuje manželský pár, dojde k tragické události a Lucille se začne starat o jejich syna Lincolna. V těžkých časech se obyvatelé Masonu dokážou semknout a najít sílu skutečné sounáležitosti. A co na román říkají naši recenzenti?

Noc zázraků je román, který vám připomene, že lidé, které milujeme, nás mnohdy dokážou překvapit. Příběh vás vtáhne do děje a náhle se stanete jedním z obyvatel malého městečka.“ (Jakub, čtenář)

Osobní rozvoj
Pokud jste spíše zastánci knih, které vám dodají tu správnou dávku motivace a rozvinou vaši osobnost, máme tu pro vás edici Totální lifechangery. Pomůže vám najít klíč k úspěchu v osobním i pracovním životě. Jestli se chcete stát jiným člověkem, je tato edice to pravé ořechové, co přiměje zastavit negativní myšlenky, vyrovnat se s věcmi, jež nezměníte a získat sílu k řešení problémů. Vezměte konečně život do vlastních rukou!

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le nám ukazuje jiný pohled na svět. Autor Mark Manson se ve svém díle opírá o reálný vědecký výzkum. Ten tvrdí, že šťastnější život nespočívá ve schopnosti proměnit hromadu citrónů ve sladkou limonádu, ale naučit se s tou kyselou příchutí na jazyku žít.

Naproti tomu Pracovní kniha: Důmyslného umění, jak mít všechno u pr**le , je nejen plná motivačních hesel a citátů, ale také návodů, rad a úkolů, které si čtenář může v praxi rovnou vyzkoušet: Sepište vše, za co cítíte vděk. Máte hotovo? Obraťte stránku a směle do dalšího úkolu. Pevně věřím, že čtenáře tato kniha bude bavit! 

Jedná se o kapesního psychologa, který nejenže poradí, ale především pobaví.

Gary John Bishop se svou knihou Odse*te se motivuje své čtenáře, aby probudili své já a zamysleli se nad tím, jestli to, po čem vždy toužili se neskrývá v nás samotných. V knížce najdeme jakéhosi průvodce, který nám pomůže se na věci dívat z větší perspektivy. Cestou k šťastnému životu totiž musíme překonat tu největší překážku, která nás od něj dělí… sebe samotné.

Život totiž není o přežívání, ale o prožití. (Adriana, redaktorka)

Analýza drsné lásky, která vysvětluje, díky čemu vztahy fungují je pečlivě rozebrána v díle Láska ku*evská. Ať už jste single nebo ne, tato kniha vám poradí, jak svůj vztahový život oživit, zlepšit či napravit. Gary John Bishop vám pomůže odhalit tajemství pravé lásky.

Láska je trpělivá, láska je slepá… Až jednou není. Co potom?

Mějte na paměti, že ne každý den vše vyjde, tak jak má. Ne vždy se na konci dne budeme cítit skvěle a budeme chtít zažít stejný den znovu. Knihy z edice Totální lifechangery vám opravdu změní život. Pomohou vám srovnat priority a poskytnou uvědomění, že nejste na problémy sami.

Text: Michaela Kováříková
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

"Píšu v noční košili a v županu a občas u toho mám zapnutou televizi." Halina Pawlowká v nové knize Rande s humorem sobě vlastním popisuje, co vše se může přihodit na schůzce dvou lidí

10.12.2023 | Rozhovory

Grafický román – multifunkční dárek (nejen) pro nečtenáře. Už dávno neplatí, že v komiksech najdete jen superhrdiny

09.12.2023 | Tipy na knihy

„Tátova hudba a duše byly s tímhle časoprostorem neoddělitelně spjaté,“ říká o skladateli Karlu Svobodovi jeho syn Petr. Právě vyšla jeho výpravná biografie o otci

08.12.2023 | Rozhovory

Oppenheimer – Americký Prométheus: Právě z této knihy čerpal Christopher Nolan při psaní scénáře ke svému filmovému hitu o americkém fyzikovi

07.12.2023 | Recenze

Robert Bryndza: "V Česku si připadám jako rocková hvězda." Autor thrillerů, ze kterých se pravidelně stávají bestsellery, ve volném čase nejraději čte historické romány a sci-fi

06.12.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.