Kniha modliteb: Nadčasově krásný umělecký artefakt nejen pro sběratele. Pronikněte do hloubky textů vyslovovaných po tisíciletí a nechte se inspirovat i ve světle dnešních dní

07.09.2023 | Knižní zajímavosti
Kniha modliteb: Nadčasově krásný umělecký artefakt nejen pro sběratele. Pronikněte do hloubky textů vyslovovaných po tisíciletí a nechte se inspirovat i ve světle dnešních dní

Nový přírůstek do kolekce limitovaných sběratelských publikací připravilo nakladatelství Rosier. Kniha modliteb, která právě vyšla, je magickým spojením dávných modliteb a dechberoucího výtvarného umění. Soubor modliteb vydaný s církevním schválením arcibiskupa pražského a primase českého, Jana Graubnera, doprovodil svými poeticky až romanticky zasněnými ilustracemi uznávaný výtvarník Martin Augustín. To všechno navíc v unikátním tiskařském provedení a nádherném sběratelském balení.
 

Čím je kniha modliteb pro věřícího, není třeba rozvádět. A čím je pro ty ostatní? Je velmi citlivým a intimním pohledem na chvíle, při kterých se člověk setkává s Bohem. Dává tak smysluplnou a ucelenou odpověď na otázku, co je víra, aniž by ji čtenáři samotnému nutila. V dnešním světě, kde moderní technologie a rychlý životní styl často odklánějí lidskou duši od hlubších hodnot, je Kniha modliteb jakýmsi mostem zpět k poklidnému zamyšlení.

Toto speciální vydání v českém jazyce a v limitovaném vydání 150 kusů nakladatelství připravilo jako sběratelský umělecký artefakt. Kniha byla ručně svázána do kůže a byla na ni poprvé v Česku aplikována tiskařská metoda studené ražby (více o této metodě viz box O technice tisku). Součástí každého kompletu je také zlatý medailonek s křížkem (14karátové zlato), vyrobený speciálně pro toto vydání podle grafického návrhu Martina Augustína. Medailonek je uložen v dárkovém balení a opatřen certifikátem pravosti od šperkařského výrobce Zlatokov Trenčín.

Kniha modliteb není jen krásným artefaktem, nýbrž živým důkazem, že slova a modlitby mají sílu překračovat časy a dotýkat se srdcí lidí nezávisle na éře, ve které žijí. Je to dárek pro nás i pro naše potomky – příležitost pochopit hloubku dávných modliteb a inspirovat se jimi i ve světle současné doby. Kniha modliteb září nejen zlatou ražbou, ale také svým významem pro každého, kdo se rozhodne její stránky otevřít.Pouze na www.rosier.cz.
 

Pavel Mareš (šéfredaktor Karmelitánského nakladatelství a editor Knihy modliteb) o obsahu:

Jak byste vy sám knihu popsal, charakterizoval? 

Kniha modliteb je cestou ke kořenům naší kultury a našeho lidství, naší schopnosti komunikovat s nebem a objevovat v sobě „božskou jiskru“. Kniha shromažďuje přehledně a v současném jazyce základní křesťanské a katolické modlitby tak, jak vznikaly během dvou tisíciletí. To vše se nabízí v reprezentativní, památeční či dárkové podobě. Ne pro oslnění, ale proto, aby to člověku pokaždé, když knihu otevře, udělalo radost.


V čem je podle vás Kniha modliteb výjimečná (téma, ilustrace, zpracování, výrobní proces…)? 

Kniha modliteb je výjimečná tím, jak spolu ladí obsah a forma. Krása patří k tomu, čeho si vážíme, co si vezmeme do ruky ne jednou, ale opakovaně. A křesťanské modlitby napříč staletími jsou pokladem, který nás opakovaně inspiruje a nese v krásných i obtížných chvílích života. 

Setkal jsem se s řadou publikací, které nešetřily na papíře a umělecké výzdobě, ale text nebyl kdovíjak pěkný nebo v něm byly chyby nebo čerpal z přežitých, jazykově mrtvých předloh. Kniha modliteb je krásná úměrně tomu, co si z ní můžete vzít, co se v ní dočtete a k čemu se budete jistě i vracet.


Čím může čtenáře překvapit, obohatit? 

Je to víc než obyčejná kniha. Může dát nečekaný a rozhodující podnět, světlo do života. A myslím taky, že to provedení se bude líbit napříč generacemi.Pouze na www.rosier.cz.

 

Ing. Dušan Zelinka (generální ředitel tiskárny TBB a.s.) o technice tisku

V čem spočívá technologie tisku této publikace?

Říká se tomu studená ražba (cold foil). V podstatě se jedná o to, že z obou stran tiskového listu přitlačíte motiv ve zlaté metalické fólii, ovšem za studena. Postup za tepla, při kterém se vyrábí i mosazná razidla a ta se zahřívají na 120–170 stupňů, se už dávno používá na obálky knih, polepy a podobně. Ale abychom tím vybavili celou knihu, to by bylo velice nákladné. Novou metodou se dostává kovový efekt do celého knižního bloku a čtenář se s ním tak setkává napříč celou knihou.


Je to poprvé, kdy jste tuto metodu použili?

Ano, v Česku ani na Slovensku tato metoda na tisk knih ještě použita nebyla. Kniha modliteb je první, která se tímto způsobem tiskla. Působí to neuvěřitelně dobře, jednotlivé grafické objekty navozují opravdový dojem zlatého kovu, což je v kombinaci s výtvarným pojetím knihy naprosto ideální efekt.

 

Martin Augustín (výtvarník a ilustrátor Knihy modliteb) o výtvarném zpracování:

Kniha modliteb se dotkla nejniternějších zákoutí mojí duše. Uvědomil jsem si, že se stávám díky svým ilustracím průvodcem po tisíciletí vyslovovaných textů. A to je pro mě skutečně velmi zavazující. Proto jsem přistoupil k jejímu výtvarnému doprovodu s velkou pokorou a respektem. Odcestoval jsem do Říma, abych se v místních chrámech mohl inspirovat nádhernými raně křesťanskými mozaikami – jejich symbolikou, výpravností a duchovním poselstvím. Doufám tedy, že čtenáře mé vizuální pojetí zaujme.‘‘

 


Text: Zdeněk Novák
Foto: se svolením nakladatelství Rosier

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.