Kniha je dobrá příležitost, jak být s chytřejšími lidmi než jsem já, říká scenáristka a režisérka Beata Parkanová

24.02.2023 | Rozhovory
Kniha je dobrá příležitost, jak být s chytřejšími lidmi než jsem já, říká scenáristka a režisérka Beata Parkanová

Jedna z nejtalentovanějších českých scenáristek a režisérek na sebe před více než čtyřmi lety upozornila filmem Chvilky, který vyprávěl o hledání sebe sama. Loni (nejen) na karlovarském filmovém festivalu zabodovala dramatem Slovo, o svědomí a síle slibu. A na kontě má i 3 úspěšné autorské knížky: Moje vtipný peklo, Od sebe k sobě, Basík a Housík. Jaká je čtenářka?

10 otázek pro Beatu Parkanovou

1. Jakou knihu právě čtete?
Právě čtu Kafku z dílny francouzského filozofa Gillese Deleuzeho a psychoanalytika Félixe Guattariho. Nejde v ní o interpretaci díla jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století, ale o sledování jeho vlivu a dovedení do důsledků. A tak sleduji a občas to chápu, a občas moc ne. Ale kniha je dobrá příležitost, jak být s chytřejšími lidmi, než jsem já.

2. Je pro vás lepší papírové vydání, nebo čtečka?
Knihou nazývám pouze papírové vydání a přesně po takové sahám. 

3. S jakou literární postavou byste šla na víno?
S Divou Bárou, hlavní postavou stejnojmenné povídky Boženy Němcové. Jsem ráda v přítomnosti silných a svébytných lidí, žen, které mi dávají příklad, že jde uchovat si sebe sama, nebát se a žít skutečný život.

4. U které knihy jste se smála nahlas?
Vejce a já a pak Co život dal a vzal, oboje z pera Betty MacDonaldové. Vracím se k nim, když jsem nemocná. Jejich příběh znám nazpaměť a je mi u něj dobře.

5. Oblíbený citát z knihy?
Kam vlastně jdeme? Vždy jen domů.“ Jak prohlásil německý básník a prozaik Novalis. Bohužel si nepamatuju v jaké knize a dokonce ji ani nemůžu dohledat ve své knihovně. Tudíž jsem ji buď ztratila, nebo věnovala, ale snad to podstatné splnila. Tahle věta je se mnou. Uklidňuje mě.

6. Jakou knihu byste si vzala na pustý ostrov?
Trilogii Věčně zpívají lesy, Vane vítr z hor, Není jiné cesty, kterou napsal norský spisovatel Trygve Gulbrannsen. Je v ní celý život a ještě něco navíc.

7. Kde knihy nejčastěji nakupujete?
Jednou za čas jich naráz objednám velké množství a jinak si je každé Vánoce přeju od Ježíška. A taky je kdykoli a kdekoli náhodně kupuji.

8. Co děláte s knihami, které už nechcete?
Rozdávám, skladuji, daruji do veřejných knihoven.

9. Proč je podle vás dobré číst knihy?
Pokud se člověk chce setkávat s chytřejšími lidmi, než je on sám a poznávat cizí světy, je právě četba knih pěkná příležitost. Samozřejmě není jediná, existují i jiné možnosti. Pro mě osobně jsou ale knihy naprosto nezbytnou součástí mého života.

10. Jakého spisovatele byste si vybrala, aby napsal váš životní příběh?
Angličanku Virginii Woolfovou. Důvod? Protože cítila život v jeho hloubkách. Nebo bych si vybrala nějakého básníka či básnířku. Hlavně žádné racionální kauzální vyprávění a nadšené psychologie. Na to nevěřím.

Text: Martina Vlčková
Foto: Tomáš Třeštík

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.