Kniha Jak se dělá zoo je k dostání také v audioknižní podobě. Namluvil ji sám Petr Fejk a překvapí množstvím zákulisních informací

16.01.2023 | Recenze
Kniha Jak se dělá zoo je k dostání také v audioknižní podobě. Namluvil ji sám Petr Fejk a překvapí množstvím zákulisních informací

Audiokniha bývalého ředitele pražské zoologické zahrady Petra Fejka překvapí nejen svým rychlým spádem a množstvím zákulisních informací, ale především neobyčejným zaujetím, naléhavostí a emocemi, které z Fejkova hlasu i po tolika letech od skončení jeho ředitelování přímo čiší. Díky nakladatelství OneHotBook si tak můžete dopřát poslech, po kterém se pravděpodobně na naši nejslavnější zoologickou zahradu už nikdy nebudete dívat stejně.

Za 12 let své funkce toho Petr Fejk v pražské zoo stihl opravdu hodně. V audioknize Jak se dělá zoo se spolu s ním přenesete do doby výběrového řízení, během něhož byl do čela zahrady proti všem předpokladům opravdu vybrán, prvních dnů v nové funkci i mnoha dalších chronologických vzpomínek na všechna následující léta směřující až k jeho dnu poslednímu, kdy ze zoo přes svou veškerou snahu s hořkostí v srdci opět odchází.

Nečekejte ale nějaké nudné líčení strohých faktů –⁠ ačkoliv je poslech vzpomínkami, informacemi a postřehy přímo nabitý, jedinečný způsob přednesu, kterého se ujal sám Fejk, dělá z audioknihy téměř mistrovské dílo. I díky autorovu osobitému humoru, s nímž líčí svou interakci se zvířaty i celkový chod zoo –⁠ tedy zážitky, o kterých se běžnému návštěvníkovi ani nesnilo.

Pokud bychom měli poslech shrnout do jedné věty, byla by to oddanost, zaujetí a láska –⁠ ke zvířatům, která mu byla svěřena i k celé zoologické zahradě a základním morálním principům. Jistě, pro celkové objektivní posouzení tehdejší situace by bylo nutné znát i pohled dalších stran a jejich vyprávění. Z Fejkova hlasu však při poslechu čiší taková opravdovost, že se jeho líčením snadno necháte naprosto pohltit.

11 a půl hodiny poslechu vám díky tomu uteče jako voda a vy si budete jen přát, aby těch vtipných i smutných vzpomínek a postřehů bylo v poslechu alespoň ještě o jednu kapitolu více. Nebo lépe o celou další knihu.

Rozhovor s Petrem Fejkem si můžete přečíst ZDE

Text: Andrea Morkusová
Foto: David Port

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.