Klára Nováková je jako doma v dabingovém studiu i v knižním světě. Do jejího života můžete nahlédnout prostřednictvím jejího Instagramu

22.06.2023 | Influenceři
Klára Nováková je jako doma v dabingovém studiu i v knižním světě. Do jejího života můžete nahlédnout prostřednictvím jejího Instagramu

Klára Nováková pracuje jako dabérka a redaktorka sociálních sítí ČT24 a díky svému Instagramu je známá také v knižním světě. Na jejím profilu Klářiny knihy nenajdete jen literaturu, jak by se z názvu mohlo zdát – Klára zde sdílí i svou další velkou zálibu, kterou je cestování.

Jak byste charakterizovala obsah vašeho profilu?

Je to takový mišmaš všeho možného. Kromě knih (ať už v češtině, nebo v angličtině), tam najdete i doporučení na knihy a seriály nebo různé cestovatelské příspěvky, protože cestování je jedna z mých velkých zálib. Mimo to sdílím i věci ze svého života, včetně dabingu. Takže jak říkám, mix všeho, ale knihy jsou samozřejmě hlavní náplní. 
 

Jaký žánr osobně preferujete?

Osobně dávám přednost světové beletrii - čím smutnější a depresivnější, tím lepší. Mám moc ráda generační romány, rozhodně nepohrdnu ani současnou českou tvorbou, která je v mnoha případech skvělá.
 

Nejoblíbenější kniha?

Malý život od Hanyi Yanagihary. Tahle kniha mě emocionálně naprosto zničila. Prožívala jsem u ní všechny emoce od hluboké deprese až po upřímné štěstí. Nádherná kniha, která se sice těžce čte, ale odměnou je zážitek, který už se znovu nebude opakovat. Alespoň u mě to tak bylo. 
 

Největší knižní překvapení této doby?

Než vystydne káva od Tošikazu Kawagučiho! Obecně se v japonské literatuře příliš nevyznám a ani ji příliš nevyhledávám – asi mi stačí, že mi o japonských dílech nadšeně povídají moje sestra a nejlepší kamarádka, obě studují japanologii. Ale tohle mi bylo tolikrát doporučováno, že jsem se rozhodla si ho přečíst sama. A dobře jsem udělala, je to krásná a dojemná knížka, kde milovaní hledají své milované v minulosti. 
(poznámka redakce: V letošním roce vyšla od Tošikazu Kawagučiho kniha Než se stihnu rozloučit)
 

Kolik přečtete ročně knih?

Není to žádné vysoké číslo, bývalo jich víc. Ale řekla bych, že tak kolem čtyřiceti. Text: Klára Nováková
Foto: se svolením Kláry Novákové

Nepřehlédněte

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

Královna českého hororu – Kateřina Surmanová: Autorka bestselleru Šepot z lesa přichází s děsivou novinkou, která se odehrává na jižní Moravě

22.09.2023 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.