„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory
„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

Britská spisovatelka Julie Caplinová patří už několik let k nejoblíbenějším autorkám současnosti. Její specialitou jsou příběhy, ve kterých se snoubí nádherné lokace, romantika a lahodné jídlo. V květnu česky vychází její Vila v Itálii, která na čtenáře dýchne dovolenkovou atmosféru tyrkysového pobřeží Amalfi a jak sympatická autorka prozradila v exkluzivním rozhovoru, brzy se dočkáme i románu z Prahy!
 

Ve vašem životopise se píše, že jste díky práci v PR procestovala svět a ochutnala všemožné pochoutky. Co to bylo za práci? Protože bych ji taky chtěla!

Měla jsem v tomhle opravdu štěstí. Pracovala jsem v PR agentuře zaměřené na jídlo a díky tomu jsem procestovala celou Evropu. Můj největší zážitek byl, když jsem s partou pěti elitních food novinářů vyrazila do Turína. Dodnes vzpomínám na jeden večer ve starobylém paláci s freskami na zdech, kde jsme pili dvanáctileté Barolo. Tenhle zážitek mě inspiroval při psaní Kavárny v Kodani, mé první knihy ze série Romantické útěky.


Česky letos v květnu vychází Vila v Itálii, už jedenáctá kniha v této volné sérii. Říkala jsem si, kdy konečně dojde řada na Itálii – musím se přiznat, že jsem ji čekala mnohem dřív!

Chtěla jsem italské prostředí a způsob života zachytit pořádně, a tak jsem čekala na správný nápad. Vtipné je, že jsem nápad na italský příběh nakonec nedostala v Itálii, ale v Portugalsku! (smích)


Jak byste Vilu v Itálii popsala vlastními slovy?

V jádru je to vlastně příběh o tom, co všechno dělá rodinu rodinou.


Jednou z nejdůležitějších přísad vašich příběhů je cestování. Jak sama cestujete? Nalehko jenom s batůžkem, nebo ve velkém s pořádnými kufry?

Dobrá otázka (smích). Nalehko rozhodně necestuju. Na to až příliš miluju oblečení. Asi kvůli tomu působím dost povrchně, ale je pro mě důležité dobře vypadat a mít vhodné oblečení pro každou příležitost. Nejšťastnější jsem, když si s sebou na cesty můžu vzít všechno svoje oblíbené oblečení. Ovšem zrovna se balím na pěší túru po Španělsku a tam to s velkými zavazadly moc nepůjde, takže bohužel beru jenom jedny kalhoty, jedny kraťasy, troje trička a jedny šaty...


Už jsme dnes zmínili Itálii, Portugalsko a Španělsko. Zdá se mi to, nebo máte opravdu ráda Evropu?

Miluju Evropu. Můj největší sen je koupit si dodávku a jezdit křížem krážem po Evropě a zastavit kdekoliv se mi zrovna bude líbit. Na světě není místo, které by mělo tolik úžasné historie, neuvěřitelné architektury a rozmanitého jídla jako Evropa.


Neuvažovala jste někdy, že byste byla něco na způsob travel influencerky? Že byste třeba řekla – ano, napíšu knihu o Praze, ale dokud ji budu psát, musíte mi v Praze platit ubytování a jídlo. A pak byste se zase přesunula dál…

To je skvělý plán! (smích) Nevěřili byste, kolik lidí mi píše, že si po přečtení mé Kavárny v Kodani koupili letenky do Dánska. Jednou jsem vlastně podobnou nabídku dostala – jeden stylový hotel mi nabídl ubytování na Santorini, ale má redaktorka mi řekla, že o Santorini nedávno psali už dva další autoři, tak ať raději zkusím jiné místo.


Musím se zeptat, jak to vypadá s románem o Praze. Vánoční novelka Potkáme se v Praze vyšla loni před Vánoci, ale my se těšíme na plnotučný román!

Tak to pro vás mám dobré zprávy. Zrovna jsem dokončila rukopis příběhu, který se skutečně odehrává v Praze. Neskutečně jsem si psaní užila, bylo to jako znovu navštívit všechna oblíbená místa ve vašem hlavním městě. Ale nejen tam – chtěla jsem čtenářům představit i krásy vašeho venkova. Doufám, že se mi to povedlo. Musím přiznat, že Praha a Česko mi přirostly k srdci.


České obálky vašich knih upoutají na první pohled. Máte nějakou oblíbenou?

Přijde mi, že jsou knihu od knihy lepší a lepší, ale upřímně, obálka Vily v Itálii je skutečně mistrovské dílo. Prostě z ní tryskají sluneční paprsky a barvy a okamžitě jsem věděla, že se k příběhu dokonale hodí.


Jste v kontaktu s ilustrátorkou Kateřinou Brabcovou, která je tvoří?

S Kateřinou jsme se setkaly a naše komunikace většinou spočívá v tom, že jí píšu, jak úžasně to zase namalovala. Nijak jí do toho nemluvím, to je její parketa. Já se zaměřuju na psaní a cestování.


Máte z cest nějakou šílenou historku?

Jednou jsem byla v malém přístavním městečku v Austrálii, kde jsem čekala na přívoz. Loď připlula a první, kdo vystoupil z opačného směru, byli mí dva přátelé z Německa. Jaká je pravděpodobnost, že se něco takového stane?


Vaše série se jmenuje Romantické útěky. Myslíte, že lidé potřebují romanticky utíkat?

Myslím, že to nepotřebují, ale rozhodně jim to pomáhá. Chodí mi tolik nádherných zpráv od čtenářek, které mi píšou, že jim moje knihy pomohly zvládnout těžké období a aspoň na chvíli uniknout od reality. Cestování je taková pauza od skutečného života a přiznejme si, že pauzu občas potřebujeme všichni.Série Romantické útěky vychází v nakladatelství Cosmopolis od roku 2018.


Co je váš romantický útěk?

S mým manželem je to romantický útěk ať už jedeme kamkoliv. Skutečně rádi společně cestujeme, i když jsme oba naprosto jiní cestovatelé. On je super organizovaný a má naplánované i to, kde budeme jíst, zatímco já se ráda nechám překvapit a některé věci nechávám náhodě.


Po cestování je další velice důležitou součástí vašich knih jídlo. Máte nějaké oblíbence?

Miluju, miluju, opravdu miluju jídlo! Oblíbené asi vybrat nedokážu, ale obecně tíhnu k chutím Asie. Můj manžel umí skvěle vařit a hodně vaříme indické a thajské kari, ale nedávno jsem zkoušela i nějaké vietnamské recepty a ohromila mě ta čerstvost všeho. Mimochodem, v Praze máte spoustu opravdu skvělých vietnamských podniků. Na druhou stranu jsem pořád věrná i tradiční středomořské stravě, sýrům, bramborám, bylinkám… A samozřejmě nesmím zapomenout ani na knedlíky a pivo!


Když je řeč o vaření, jak dlouho vám trvá „uvařit” román? Přijde mi, že píšete poměrně rychle!

Nejsem ani tak rychlá jako spíš hodně disciplinovaná. V roce 2019 jsem dala výpověď v práci a začala jsem psát na plný úvazek, takže k tomu přistupuju jako k zaměstnání. Každý den od devíti do šesti píšu, často se mi to protáhne i do noci a někdy si k počítači sednu i o víkendu. Hrubý rukopis mám hotový za dva nebo tři měsíce, ale pak stejnou dobu strávím úpravami.


Pojďme si na závěr zahrát takovou hru. Představte si, že vaše knihy jsou dovolenkové destinace. Kam cesta trvala příliš dlouho, ale stálo to za to?

Asi na Hotýlek na Islandu. To byla bolestivá cesta, dalo mi zabrat, než jsem se dostala tam, kam jsem chtěla, ale s výsledkem jsem maximálně spokojená. Nicméně pořád nejsem moc velká příznivkyně zimy.


Od které jste toho moc nečekala, ale nakonec vás příjemně překvapila?

Nebyla jsem si zpočátku moc jistá psaním Čajovny v Tokiu, protože sushi moc nemusím a japonští turisté na mě vždycky působili poněkud hrubě. Takže jsem vůbec nečekala, že mě japonská kultura tolik pohltí. Ty zajímavé kontrasty nového a starého – a navíc ta pozoruhodná krajina!


A která má speciální místo ve vašem srdci?

To bude asi Kavárna v Kodani. Nejenže to je první kniha v sérii, ale vyrazila jsem kvůli ní do Kodaně na výlet se svými dvěma kamarádkami, které se pořádně neznaly. Maximálně jsme si to užily a teď máme opravdu mimořádné přátelství. Moc ráda na to vzpomínám. Navíc je to kniha, která vychází z mých vlastních zážitků, takže i proto.

 

Vila v Itálii vyjde 24. května v nakladatelství Cosmopolis.

Lia vždy snila o tom, že navštíví tyrkysově modré pobřeží Amalfi. Tenhle sen ale nikdy nezahrnoval setkání s vlastním otcem, o jehož existenci neměla ani tušení. Teď však stojí před branami nádherné vily v Itálii, do které ji odmítají pustit. Díky staré fotografii dokáže, že je opravdu dcerou italského herce Ernesta, a situace se změní. Otcův manažer Raphael, naprosto neodolatelný mladý muž s nepřístupným výrazem, se ji rozhodne nespustit z očí a doprovází ji na každém kroku. Dokážou romantické procházky a vychlazené drinky i přes počáteční rozpaky zažehnout mezi Liou a Raphem jiskru? Atmosféra je stále žhavější a není to jen kvůli horkému středomořskému slunci.
 


Julie Caplinová na Světě knihy v Praze

Letos budou mít čeští čtenáři opět možnost setkat se se svojí oblíbenou autorkou. Zavítá na letošní veletrh Svět knihy v Praze. V pátek 24. května bude její program vypadat takto:

  • 14:00-15:00 beseda v sále Bohumila Hrabala
  • 15:30-18:00 autogramiáda stánku nakladatelství Grada 

Text: Žofie Sedláčková
Foto: Stephanie Kristl, se svolením nakladatelství Grada

Nepřehlédněte

Romantika čtyřikrát jinak: Tyto romány vám zajistí noc plnou lásky a vášně. Vybírejte mezi pokračováním série o miliardářích, příběhem plným intrik a romantasy

21.06.2024 | Tipy na knihy

Robert Kett: typický detektiv solitér, který se vrhá do všeho po hlavě. Série z pera Alexe Smitha je jako obří detektivní cukrárna, ve které nechybí sérioví vrazi, úplatní policisté ani drogy

20.06.2024 | Seriál detektivové

Tři sekery – horor, thriller, psychologické drama i detektivka v jednom. Kateřina Surmanová dokáže vykreslit atmosféru tak, až máte pocit, že jste součástí celého příběhu

19.06.2024 | Recenze

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie

18.06.2024 | Tipy na knihy

„V doku románu je fikce přípustná pouze v případě, že narazíte na nějaké bílé místo.“ Markéta Dočekalová v knize Kde domov můj? přibližuje neznámý život autora české hymny

17.06.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.