Jižanské stromy divné ovoce nesou: Neobvyklá kombinace společenského románu o rasismu, černého humoru a černé magie

06.09.2023 | Recenze
Jižanské stromy divné ovoce nesou: Neobvyklá kombinace společenského románu o rasismu, černého humoru a černé magie

RECENZE: Záhadné vraždy bělochů ve státě Mississippi začnou přitahovat pozornost celé Ameriky. Městečko Prachy, které nikdy ničím nevynikalo, na sebe nyní strhává veškerou pozornost. Navíc u vražd je vždy nalezeno ještě jedno tělo – tělo černocha, které připomíná mladého chlapce, který tu byl zavražděn před 65 lety. Dvojice detektivů se snaží záhadě přijít na kloub, ale vůbec to nebudou mít snadné, neboť se jim do případu zamotá i trocha černé magie.
 

Toto je kniha, která překvapí! Po přečtení anotace očekáváte vážné vyšetřování vražd, rasismus, celkově postavení černochů v Americe kdysi a nyní a co dostanete? Kromě tohoto všeho skvěle napsaný román, který je navíc okořeněný černým humorem, ale i černou magií.

Autor do příběhu zasadil i vážnou linku, která vás donutí zamyslet se nad otázkou rasismu v Americe. Ať už je to lynčování, které probíhalo před sto a více lety, ale i současná situace, která není vždy úplně taková, jaká by měla být, a nejen co se týká černochů.

Jakmile se ponoříte do příběhu, dýchne na vás nálada kultovních filmů slavného režiséra Quentina Tarantina. Já osobně jsem měla před očima Pulp Fiction, a to hlavně díky hláškám, které jsou v knize trefné, přesné, míří přímo do černého a já se u nich musela smát nahlas. Tato kniha je tak jasnou volbou pro všechny fanoušky tohoto žánru.

Jsou tu skvěle zkombinované žánry. Je tu thriller i detektivní vyšetřování, je tu historická část, humorný příběh, trocha toho nadpřirozena, samozřejmě společenský román a všechno to do sebe skvěle zapadá, všechno má v příběhu své místo, vše se výborně doplňuje. Je to napínavé, tak akorát zamotané, vtipné, ale i vážné. Prostě skvělé.

Percival Everett je americký autor, který už má na svém kontě pěknou řádku knih – romány, povídky, poezii, ale i knihy pro děti. U nás se s ním setkáváme poprvé díky této knize a já doufám, že ne naposledy, neboť mě jeho styl neskutečně baví i přesto, že nejsem fanda humorných knížek.

Jižanské stromy divné ovoce nesou je kniha, u které nebudete vědět, jestli se máte smát, nebo děsit. Kniha byla nominována na Bookerovu cenu 2022.Text: Eva Francová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.