Jana Bernášková svou novou knihu okořenila řadou bláznivých příhod a nebojí se v ní odkrývat ani lechtivá témata

02.06.2023 | Recenze
Jana Bernášková svou novou knihu okořenila řadou bláznivých příhod a nebojí se v ní odkrývat ani lechtivá témata

Lucie má těsně před svatbou. Všechny vztahy vyřešené, kariéru herečky snad i nastartovanou. Jak se ale vyrovnat sama se sebou? Jako střelená laň vletí do kolotoče svých strachů. Dokáže se ze všeho vymotat a být tak šťastná, jak si přeje?

Lucie touží po své velké roli. Jako herečka i jako žena. Má malou dceru, která je pro ni vším. Snoubence, co by za ni i dýchal. A pár kamarádek, které jsou nejen velikou oporou, ale i kořením jejího života. Svou minulost už má vyřešenou. Na koupališti se jí ale stane nehoda, a od té chvíle se začne sama na sebe dívat jinak. Co když svatbu nechce? Co o ní vypovídá? A je vlastně ještě normální se s někým svázat na zbytek života? Zjišťuje, že její vlastní já se ztrácí v seznamu hostů a nekonečných metrů tylu.

Matka, milenka, herečka... A především žena. Má své sny, touhy a hledá naplnění. Ačkoliv by měla být spokojená, začne přemýšlet nad tím, jestli je to vlastně to, co doopravdy chce a potřebuje. Kde končí hranice matky a manželky a začíná ONA? Jana Bernášková své čtenáře pouští do niterního světa mladé herečky…

Dalo by se říct, že se bez obalu a s lehce pikantním nábojem pouští na strmou jízdu ženskými emocemi. Jsou často nepochopitelné (a pro okolí neuchopitelné), silné, zkratkovité i zásadní. A stejně tak i její příběh. Koloušek volně navazuje na dvě předchozí knihy – Jak se přežít svého muže a Coura, takže má na čem stavět. Jde ale o samostatné příběhy, takže nevadí, pokud si přečtete pouze tento příběh. Lucie je pošuk (lépe se to vyjádřit nedá). Ale její hledání sebe sama je blízké mnoha ženám. Často s pousmáním, sem tam se slzou v oku.

Autorka příběh opepřila řadou šílených (vtipných, nemožných i naopak velmi reálných) situací, humornými příhodami s dcerou (i tady se leckterá maminka jistě pozná) a odkrývá řadu lechtivých témat. To vše v podkresu hlavního motivu. Mnohdy trochu neučesaně jakoby ve zkratce. Ale s patřičným elánem, sílou a hravostí. Což splňuje i samotný název knihy. Lascivní? Naivní? Nevinný? To posuďte sami. My, co jsme knihu četli, se už teď těšíme, co Lucii autorka a její fantazie ještě připraví.

Text: Tereza Nováková
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.