Dovolená v Itálii z pohodlí gauče – tři příběhy, ve kterých zažijete Kalábrii, prozkoumáte Sicílii a ztratíte se v srdci Říma

26.07.2023 | Ostatní
Dovolená v Itálii z pohodlí gauče – tři příběhy, ve kterých zažijete Kalábrii, prozkoumáte Sicílii a ztratíte se v srdci Říma

Když se řekne Itálie, vybaví se vám pravděpodobně romantické uličky, historické památky, skvělá italská kuchyně a slunečné pláže. Právě tato atmosféra inspirovala mnoho umělců v průběhu věků a není tomu jinak ani v současnosti. Vybrali jsme pro vás tipy na tři knížky, díky kterým můžete poznat pravý italský život. S každým příběhem se dostanete do jiného koutu Itálie – zažijete romantiku v malebné Kalábrii, prozkoumáte tajemství Sicílie nebo se ztratíte v srdci Říma.
 

Připravte se na to, že při čtení ucítíte vůni olivových hájů ve vzduchu a chuť lahodných pokrmů na jazyku. Vychutnejte si tuto literární cestu Itálií a nechte se unést kouzlem této úžasné země, její historie a tradic.

Annin útěk

Anna strávila víc než padesát let po Severinově boku. Jednoho dne se ale bez vysvětlení sebrala a odešla z domova. Po roce čekání Severino opouští ostrov Stromboli a vydává se svou ženu hledat.

Mezi řádky zdánlivě jednoduchého příběhu je ale ukryto mnohem víc. Tak jak Severino putuje po místech, která pro jejich vztah byla něčím výjimečná nebo přelomová, ocitá se v myšlenkách v minulosti a s jinou perspektivou si všímá věcí, které dříve neviděl. Jak se čtenáři postupně odkrývá mapa celé Sicílie, tak zároveň odhaluje důvody Annina útěku a rodinnou historii. Nečekejte ale žádný napínavý thriller, Annin útěk je naopak jemné melancholické dílo o svobodě a tíze rozhodnutí.

Mattia Corrente napsal opravdu působivý debut a můžeme být rádi, že ho díky Centru pro literaturu a čtení italského Ministerstva kultury, který podpořil vydání, a nakladatelství Metafora máme šanci číst v češtině.


 

Láska ve špičce italské boty

Tenhle příběh napsal sám život! Lovestory z Kalábrie totiž není výplodem fantazie, ale autobiografií rozhlasové moderátorky Blanky Malé, která v ní barvitě popisuje, že životní štěstí (a partnera) je možné najít i po padesátce – jen se člověk musí vydat stovky kilometrů od domova.

Z každé stránky přímo čiší, že autorka miluje Itálii a italské jídlo. Svou lásku předává čtenáři s takovou vervou, že jen ti nejotrlejší po přečtení nebudou mít chuť zarezervovat si letenky do Tropei nebo si uvařit některý z popisovaných pokrmů. To druhé Blanka Malá velmi usnadnila tím, že některé autentické recepty zapracovala přímo mezi kapitoly.

Na stránkách Knihkupce jsme o této knize už párkrát psali a rozhovor s autorkou se v červnu stal dokonce nejčtenějším článkem on-line verze magazínu. Přečíst si ho můžete ZDE.
 

S láskou z Říma

Co by to bylo za výběr knih s tématem cestování, kdyby v něm nebyl alespoň jeden titul od Julie Caplinové? Ta ve své bestsellerové řadě Romantické útěky zatím čtenáře do Itálie nezavedla, ale hrdinky série S láskou se tam podívaly už několikrát. Naposledy loni, když v nakladatelství Motto vyšla kniha S láskou z Říma. Nenechte se zmást jménem Jules Wake na obálce – jedná se o pseudonym, pod kterým Julie píše některé své knihy.

S láskou z Říma nás zavede do rozpálených uliček italské metropole, kam jede Lisa pátrat po své minulosti a její bývalý partner Will zase hledat inspiraci pro svou restauraci. Je jejich setkání náhoda nebo plán? A dají své lásce druhou šanci?

Než se Julie Caplinová alias Jules Wake stala spisovatelkou, pracovala v PR v gastronomii. Není proto divu, že ve svých knihách dokáže tak skvěle popisovat všechny místní speciality. Ani zde tomu samozřejmě není jinak, takže vás opět čeká mnoho zajímavých gastro informací a seznam všeho, co musíte v Římě nutně ochutnat.Text: Markéta Havlová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

Královna českého hororu – Kateřina Surmanová: Autorka bestselleru Šepot z lesa přichází s děsivou novinkou, která se odehrává na jižní Moravě

22.09.2023 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.