„Děti a mladiství by tuhle knihu neměli kupovat. Ale kdyby mně bylo čtrnáct, mám jich doma pro jistotu pět,“ říká jeden z autorů podcastu a knihy Hodina dějepichu

08.07.2024 | Rozhovory
„Děti a mladiství by tuhle knihu neměli kupovat. Ale kdyby mně bylo čtrnáct, mám jich doma pro jistotu pět,“ říká jeden z autorů podcastu a knihy Hodina dějepichu

Hodina dějepichu je podcast o historii sexu, sexuality a erotiky. Nebo alespoň na začátku býval. Za ty dva roky, co pořad běží, přerostl v nejpopulárnější historický podcast u nás a zdaleka už není jen o historii sexu. Každé pondělí vybírají Honza s Terezou ty „nejšťavnatější kousky historie“, aby se o ně podělili se svými posluchači, a ty to mimořádně baví. Ostatně právě teď v červnu vyhrála Hodina dějepichu již podruhé za sebou Podcast roku v kategorii vzdělávání. A komu by hodina týdně nebyla dost, může si přečíst knihu Hodina dějepichu.
 

Začněmě tedy zjevnou otázkou – pro koho je kniha určena? Je knížka Hodina dějepichu určena fanouškům podcastu nebo je přístupná i lidem, kteří o vás nikdy neslyšeli?

Honza: My jsme knížku záměrně psali tak, aby si ji mohly užít oba tábory. V podstatě jsme z prvního roku podcastu vybrali ta nejoblíbenější a nejpikantnější témata a narvali je do knihy. Ale! Přišlo nám vůči našim fandům nefér jen vydat ten samý obsah v psané formě, takže se drtivá většina témat rozšířila dost výrazně. Celou sexualitu středověku, k níž jsme na začátku podcastu měli jednu epizodu, tady rozepisujeme na sedmdesáti stranách, do sexuálního podtextu Draculy jsme zamotali intimnosti viktoriánské Anglie… A celou jednu třetinu knihy tvoří sex a sexualita třetí říše.

Tereza: Což je dobře, protože je to jednak strašný bizár, ale hlavně lidé nacisty úplně zbožňují, epizody o Hitlerovi a jeho kamarádech patří mezi naše nejposlouchanější.

Honza: Takže je tam dost druhé světové války na to, abyste to mohli dát k narozkám třeba tátovi, který o nás nikdy neslyšel. Obecně bych řekl, že je kniha přístupná všem, jen naši fandové zachytí víc inside joků uvnitř textu. 


A vaše nejoblíbenější část knihy? Na kterou jste nejvíc pyšní?

Tereza: Já mám, stejně jako naši posluchači, ráda historky o perverznostech špiček NSDAP. To a kapitolu „Kde se vzalo porno s chapadly?“ Protože s Japonskem je vždycky legrace.

Honza: Za mě je to Papežka, tedy příběh o tom, jak Vatikánu vládla žena. To je vážně vyšinutý příběh plný intrik, bitev a rouhání se a na to, jak je komplikovaný, tak se nám ho podařilo vyložit velice přehledně. A určitě Adamova první žena Lilith. V té kapitole je spousta citací z Bible, starých hebrejských textů, Kladiva na čarodějnice a zároveň hromada sexuálních vtipů, protože mně je v duši pořád třináct let.Vyšlo v nakladatelství CNC Books.


Vzhledem k tématu knihy. Je vůbec vhodná pro mládež?

Honza: Oficiální stanovisko podcastu říká, že ne. Děti a mladiství by tuhle knihu neměli kupovat. Ale kdyby mně bylo čtrnáct, mám jich doma pro jistotu pět. Jen říkám.

Tereza: Teta Tereza vám to dovoluje, děti.


Kdybyste měli vypíchnout jeden důvod, proč by si čtenáři měli přečíst vaši knihu. Jaký byste uvedli?

Honza: No, můžete ve společnosti hýřit fun facty! Můžete kupříkladu lidem říct, jestli měl Hitler skutečně malý penis nebo proč středověká literatura doporučuje odhánět démony tím, že jim mrsknete kus žhavého kovu do ksichtu.

Tereza: Mhm, je to super hlavně na rande. Buď ho tím zachráníte, nebo rovnou utnete a ušetříte drahocenný čas.

Jan Studnička se kromě podcastů věnuje také novinařině, stand-up comedy a scenáristice. Co se psaní týče, vyzkoušel si téměř všechno, od celovečerního filmu, přes hudební texty až po knihy.

Tereza Kujová kromě Hodiny dějepichu vede s Honzou ještě podcast Stanice hrůzy, kde se zábavnou formou věnují hororovým filmům a literatuře. Na tomhle podcastu „musí dělat všechno, protože Honza jen remcá a chodí pozdě“.

 

Text: Štěpán Adam
Foto: Nguyen Phuong Thao

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.