Gump – Pes, který naučil lidi žít se znovu vrací v knižní i filmové podobě. Proč autor Filip Rožek změnil názor a rozhodl se napsat pokračování?

15.11.2023 | Tipy na knihy
Gump – Pes, který naučil lidi žít se znovu vrací v knižní i filmové podobě. Proč autor Filip Rožek změnil názor a rozhodl se napsat pokračování?

Gumpa si zamilovaly desetitisíce čtenářů i příznivců čtyřnohých miláčků po celé České republice. Není jen pozlátkem popularity, ale skutečným hrdinou podporujícím zlomené psí duše. Šíří totiž osvětu ohledně problematiky množíren a přeplněných útulků a ukazuje nám svět z psího pohledu. Díky projektu Gump – Protože to nevzdám, za nímž stojí Filip Rožek, získalo (a stále získává) velkou finanční podporu hned několik útulků a psích organizací. Tento ikonický čtyřnohý miláček tedy skutečně pomáhá a v listopadu se dočká další knihy. Kdo stojí za vznikem obou dílů a proč je Gump tolik populární?
 

Autorem je Filip Rožek, který už od svých 18 let aktivně spolupracuje s Ligou na ochranu zvířat. V roce 2016 spoluzaložil organizaci Se psem mě baví svět, pomáhající týraným a opuštěným psům najít své štěstí na Zemi. „Nemůžeme zachránit celej svět, ale můžeme zachránit svět jednoho zvířete,“ říká.

Filip Rožek se narodil 24. května 1976 a už na střední škole se zajímal o kreativní tvorbu. Proto roku 1994 nastoupil do oddělení produkce TV Nova. Brzy se stal dramaturgem redakce zábavy, posléze pracoval na svém kariérním růstu v redakci vývoje nových formátů. Na Nově nakonec strávil 8 let a spolupracoval i s dalšími televizními stanicemi. Pro TV Prima a Českou televizi připravoval mimo jiné pořady o zvířatech.

Jednoho dne se Filip Rožek rozhodl napsat knihu, jež by čtenářům otevřela oči. A tak vznikl Gump Pes, který naučil lidi žít. Příběh obletěl český knižní trh a stal se naprostým bestsellerem. Čtenáři si toto dílko oblíbili nejen díky dojemnému vyprávění a poutavé obálce, ale také pro charitativní povahu projektu. Gumpovo vypravování ukazuje mnohé o nás lidech, a o tom že máme v rukou moc, jejíž prostřednictvím dokážeme změnit mnohé. Stačí jen chtít.

U knihy, jež dokonce získala ocenění Magnesia Litera, se ale Filip Rožek nezastavil. Rozhodl se v šíření osvěty o opuštěných a týraných psech pokračovat. A tak vznikla v roce 2021 filmová adaptace v režii F. A. Brabce. Zahrály si v ní české hvězdy jako například Bolek Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Ivan Trojan, Karel Roden, Jana Plodková, Richard Krajčo, Patricie Pagáčová a další. Ptáte se, zda se s knižním pokračováním dočkáme i dalšího filmu? Rozhodně ano! Gump: Jsme dvojka se objeví v českých kinech příští rok.
 

Gump: Jsme dvojka

I tentokrát na vás čeká dojemné, napínavé vyprávění, jež vám v paměti zůstane ještě dlouho. Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projdou příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. Gumpovy příhody jsou popsány reálně, nepřibarveně – tak, jak to ve skutečném životě chodí. Nejde tedy o žádný „hollywoodský doják“ neodpovídající realitě. Přesto v sobě knihy o Gumpovi ukrývají mnoho naděje a šťastných konců. V knize samozřejmě nechybí ani ikonické ilustrace od Weroniky Gray a nově i Lenky Šimkové.Vychází v nakladatelství Kontrast v listopadu.
 

Proč Filip Rožek změnil názor a rozhodl se napsat pokračování?

 „Jsou to víc jak čtyři roky, kdy mi tenhle psí kluk změnil život. Beru jako velkej dárek toho svýho života, co všechno jsem díky Gumpovi mohl prožít. Poznat a pochopit. Možná jste mě někde zaslechli, jak odpovídám na otázku, jestli bude Gump dvojka. Vždycky jsem jednoznačně tvrdil, že nebude. Smál jsem se tý otázce a říkal, že dvojky většinou vznikají, když producentům nebo autorům dojdou peníze. No, peníze nedošly a dvojka přeci jen vznikla. Stala se jedna osudová a podstatná věc, která celej ten Gumpův příběh posunula dál. Jeden telefon s režisérem F. A. Brabcem, který to v tý mý hlavě postupně změnil. Nebylo to hned a asi týden jsem přemýšlel, jak Františkovi odpovím, že se mi do pokračování moc nechce a nic nového mě nenapadlo. Ale během jedný noci, kdy jsem skoro nespal, se ve mně ten příběh otevřel, jako kdybych se zpátky vrátil do baráku, ze kterýho jsem se před několika lety odstěhoval, a zjistil, že jsem tam byl vlastně šťastnej. Do baráku, kde žil Béďa a Oříšek a celej tenhle Gumpův psí svět,“ píše v úvodu knihy Gump: Jsme dvojka.

 


Text: Dagmar Topolová
Foto: se svolením nakladatelství Kontrast

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.