František Kotleta nemá strach, že jeho práci převezme umělá inteligence. "AI nemá duši. Spisovatel ano," říká mistr českého fantasy v rozhovoru o novince Magická swingers party

02.02.2024 | Rozhovory
František Kotleta nemá strach, že jeho práci převezme umělá inteligence. "AI nemá duši. Spisovatel ano," říká mistr českého fantasy v rozhovoru o novince Magická swingers party

Těsně před Vánocemi na pulty knihkupectví dorazil pořádně macatý dáreček – sedmisetstránková bichle plná příšer, krve a sexu. Mistr českého fantasy František Kotleta (v civilu známý jako Leoš Kyša) se rozhodl rozloučit se svým nejslavnějším hrdinou ve velkém stylu a v souboru Magická swingers party najdete hezky pohromadě všechny příběhy se svérázným detektivem a religionistou Tomášem Koskem. A pokud vám knihu nenadělil Ježíšek, udělejte si radost sami, protože tohle chcete mít doma!
 

Na začátek bychom si měli vyjasnit – odpovídáte dnes jako Leoš Kyša, nebo jako František Kotleta?

To je velmi jednoduché. Koskovu sérii napsat Kotleta, tak je tady Kotleta. Kdybychom mluvili o Sudetenlandu, odpovídal by Kyša.

 

Máte pro každé jméno daný i určitý styl? Pomáhá vám pseudonym vžít se do role?

Ani ne. Pomáhá mi příběh samotný. Jeho hrdinové a atmosféra jsou to, čemu se přizpůsobuje můj styl psaní. Když píšu vážnější postapo jako Spad, logicky je styl trochu jiný, než u divokého Undergroundu. Ale základ je samozřejmě stejný – hlavně se moc nevykecávat a jít rovnou na dřeň.

 

Magická swingers party je souhrnné vydání vaší populární série plné sexu, krve a humoru. Plánujete v sérii s Tomášem Koskem ještě pokračovat, nebo tento omnibus skutečně znázorňuje konec jedné éry?

Souborné vydání je pečetní. Znamená to, že příběhy Tomáše Koska už nebudou pokračovat. Skončily. Myslím, že dostal důstojné zakončení a to je pro literárního hrdinu nejdůležitější. Nemám rád natahované série a mačkání populárních hrdinů víc, než je zdrávo. I když je Kosek populární. Každá jeho kniha se okamžitě stala bestsellerem. Ostatně to byly právě jeho příběhy, které mě dostaly na vrchol čtenářského zájmu. A proto se k němu chci chovat maximálně korektně a v nejlepším přestat.

 

Pojďme se na chvilku zastavit u hlavního hrdiny Tomáše Koska, antropologa a odborníka na magii, který řeší detektivní případy – často pomocí sexu. Kde se tahle svérázná figurka vzala?

Vzorem je skutečný detektiv, který řešil obyčejné detektivní případy a pomáhal mi, když jsem ještě sám pracoval jako novinář. Promítl jsem si do něj navíc své zkušenosti s karibskou a jihoamerickou magií, tedy živými magickými kulty, které jsem na svých cestách poznal. A také, samozřejmě, všechna ta klasická dobrodružství s divokými kněžkami posedlými temnou magií. A k tomu všemu spousta sexu. Bez toho by to nešlo.

 

Je Tomáš Kosek vaše nejoblíbenější postava v této sérii?

Kosek je skutečný hlavní hrdina se vším všudy. Ale nebyl by nic bez svých žen. Ony jsou obecně pro všechny mé hrdiny důležité. Silné ženské hrdinky, hybatelky děje, zajímavé charaktery, které může nejen hrdina milovat a obdivovat.

 

Celá „magická swingers“ série je plná nadpřirozených bytostí ze všech koutů zeměkoule – baba jaga, jezinky, zombies, sukuby, čarodějky… Velkou roli tady také hrají magické praktiky od vúdú až po obskurní africké rituály… Děláte si na to rešerše, nebo tady naplno popouštíte uzdu fantazii?

Rešerše a zážitky. Celý život se věnuji tomu, čemu lidé věří nebo věřili. V Jižní Americe jsem zažil několik magických rituálů, potkal a mluvil s vyznavači magie z Karibiku a další věci si nastudoval. Píšu tak, jako by jejich magie skutečně fungovala, tedy jak by to vypadalo, kdyby skutečně fungovala.

 

Bylo fantasy vždycky váš žánr? Jak jste se k němu dostal? Jsou nějací autoři či knihy, které vás ovlivnily nejvíc?

Jiří Kulhánek a otec Tarzana Edgar Rice Burroughs. Fantastika je moje láska. Nemůžu bez ní být.

 

Vaše příběhy jsou proslulé tím, že jsou explicitní co se týče krve i sexu. Chápu správně, že máte rád věci popsané na rovinu, nebo je to spíš pocta brakovému žánru, ze kterého vycházíte?

Krev a sex k braku patří. A mě to baví. A je to autentické. Jak chcete vyvolat démona bez sexu a krve? Jak chcete ukojit prastarou bohyni, když nemáte pořádnou erekci?

 

Nevadí vám, že část čtenářů některými pasážemi zřejmě odradíte?

Vždycky nějaké čtenáře odradíte. A jiní naopak moje knihy milují a chtějí víc a víc. Těch druhých jsou naštěstí tisíce.

 

A mimochodem, stalo se vám při psaní, že jste napsal nějakou scénu, ale pak jste ji smazal, protože jste si řekl, že to je příliš?

Ne. Když to dává smysl v ději, prostě ji tam nechám za všech okolností.

 

Zatímco třeba kniha Příliš dlouhá swingers party je psána formou povídek, které dohromady dávají ucelený děj, druhá kniha Velké problémy v Malém Vietnamu je psaná jako klasický román. Který útvar se vám píše líp?

U Koska se mi lépe píší povídky. Je to trochu starosvětská forma, ale ke Koskovi sedí a čtenáři kratší příběhy u Koska milují.

 

Když už se bavíme o povídkách, na ty je v knižní branži někdy nahlíženo skrz prsty, protože se neprodávají tolik jako romány. Myslíte, že se to může v útržkové době sociálních sítí, kdy se naše pozornost neustále zkracuje, změnit? Začnou lidé dávat přednost povídkám?

Román je román. Lidé jej vždycky budou chtít. Povídky jsou velmi specifické a budou se hodit spíš ke specifické formě vyprávění příběhů. Zrovna u Koska to tak sedí.

 

Hodně výraznou součástí vašich knih jsou i jejich obálky s ilustracemi španělského výtvarníka Luise Roya. Jak jste na něj přišel?

Zkoumal jsem Royovo portfolio a zamiloval se na první pohled. Vybírám si jeho ilustrace, aby se hodily k atmosféře mých knih. Obálku na souborné vydání jsem měl v oku už několik let. Jsem rád, že tam je. 

 

Mimochodem, v komunitě fanoušků fantasy se teď hojně diskutuje o obálkách tvořených umělou inteligencí. Prvotní nadšení vystřídala kritika, neboť AI používá vstupy od lidských tvůrců, a pak je připravuje o práci. Jak se na to koukáte vy? Dovedete si představit, že byste obálku své příští knihy nechal navrhnout AI?

Ne, ne a ne. Chci obálku vždy od člověka. Od konkrétního člověka, který dá obálce duši i kdyby neměla být tak dobrá jako od AI.

 

A myslíte, že v ohrožení je i profese spisovatele?

Ne. Asi z milionu důvodů. Protože AI nemá duši. Spisovatel ano.

 

Magická swingers party

V souborném vydání najdete tyto příběhy s hlavním hrdinou Tomášem Koskem:
Příliš dlouhá swingers party (původně vyšlo 2014)
Velké problémy v malém Vietnamu (původně vyšlo 2016)
Poslední tango v Havaně (původně vyšlo 2018)
Temné blues v New Orleans (původně vyšlo 2022)

 

František Kotleta – civilním jménem Leoš Kyša, bývalý novinář, aktuálně vysokoškolský pedagog a pravděpodobně nejúspěšnější český spisovatel fantasy. Pochází z Bruntálu a tento drsný původ se v jeho příbězích dodnes odráží. Jeho knihy jako Vlci, Bratrstvo krve, Perunova krev nebo Příliš dlouhá swingers party jsou plné akce, hlášek, násilí, strhujícího děje a sexu. Čtenáři se shodují, že u knih Františka Kotlety nejde přemýšlet – u nich se jde jenom skvěle bavit!


 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: se svolením nakladatelství Epocha

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.