Fantasy fenomén s příchutí kávy a Pratchetta – Legendy a latéčka se staly naprostou senzací a otevřely svět fantasy i pro čtenáře jiných žánrů

26.06.2023 | Knižní zajímavosti
Fantasy fenomén s příchutí kávy a Pratchetta – Legendy a latéčka se staly naprostou senzací a otevřely svět fantasy i pro čtenáře jiných žánrů

O spoustě knih se mluví v nadšených superlativech. Legendy a latéčka od Travise Baldreeho jsou ovšem přesně tak hřejivé, vtipné a milé, jak se všude píše. A díky tomu, že pohodové čtení čas od času ocení úplně každý, tenhle fenomén doporučujeme i těm, kdo fantasy obvykle nevyhledávají!

Během hlubokého lockdownu na podzim 2021 si Travis Baldree sedl k počítači a v rámci výzvy se rozhodl napsat příběh, který by převrátil naruby všechna klišé žánru fantasy. Knihu se mu podařilo napsat poměrně rychle, ale příběh byl natolik svérázný, že se nenašel žádný nakladatel, který by rukopis vydal.

Autor se proto rozhodl vydat příběh sám. Pak se stalo něco kouzelného (dalo by se skoro říct fantastického!). Přes sociální sítě se rozšířilo, jak výjimečná kniha to je. A protože v těch pandemických měsících lidé potřebovali něco hřejivého, milého a vyloženě oddechového, tak si autora všimlo skutečné nakladatelství.

Kniha vyšla znovu a stala se prakticky přes noc globálním bestsellerem. Někteří ji přirovnali k oblíbenému Terrymu Pratchettovi a v něčem se to srovnání skutečně nabízí. Legendy a latéčka sice nejsou taková vtipná komedie, s Pratchettovými knihami nicméně mají společný optimistický nádech a svérázné postavy.

Hlavní hrdinkou příběhu je orkyně Viv, kterou už boje a výpravy za poklady poněkud unavují, a tak se rozhodne otočit list a splnit si sen – otevřít kavárnu! To se záhy ukáže být možná ještě větší výzvou než lecjaká příšera, protože ačkoliv obyvatelé tohoto fantasy světa znají stovky lektvarů a elixírů, o kávě slyšel málokdo. Viv navíc potřebuje sehnat tým lidí, kteří by jí s jejím ambiciózním plánem pomohli – a vzhledem k tomu, že celý život řešila problémy mečem, se musí rychle naučit používat i jiné zbraně.

Legendy a latéčka jsou knižní obdoba skořicového šneka, voňavého doušku kávy nebo příjemného večera pod dekou. Prostě čehokoliv, co přináší radost a potěšení. Příběh na první pohled jednoduchý, ale přitom tak roztomilý, že i těm, kdo fantasy nečtou, ukáže, jak rozmanitý (a zábavný) tenhle žánr může být.

Když Viv a její přátelé starou stodolu předělávají v útulnou kavárnu, připomene vám to takové ty reality shows, kdy se z oprýskané špeluňky stává luxusní byt. Nechybí samozřejmě ani špetka romantického jiskření, ale mnohem důležitější jsou tady jiné vztahy – přátelské a sousedské. Legendy a latéčka totiž v jádru nesou poselství, že domov není jedno konkrétní místo, nýbrž lidé, za kterými se vždycky rádi vracíte. A že lidé (i orci) jsou pod slupkou většinou dobráci.

Nikdo samozřejmě nedokáže říct, co by na knihu řekl zesnulý Terry Pratchett, tvůrce legendární Zeměplochy, v jehož příbězích se také fantasy prolíná s humorem. Nicméně když se v příběhu objeví mág, v jehož okolí čas funguje trochu jinak, než je obvyklé, nebo když se kavárnice pokouší zákazníkům nabízet kávu a pamlsky z našeho světa, nejeden čtenář si představí, jak se Pratchett na svém obláčku spokojeně uculuje.

Mám podezření, že autor příběh začal psát jako lehkou parodii, ale ty skvělé postavy a lákavý svět, který vybudoval, ho brzy pohltily natolik, že se do psaní ponořil naplno a vložil do toho srdíčko. Při čtení je totiž vidět, že se mu ten svět nechtělo opouštět. A čtenáři to mají stejně!

Na sociálních sítích se krátce po vydání začaly šířit idylické obrázky Viv a její kavárny, čtenáři se předhánějí ve vymýšlení, jaký obchůdek by si v tomto fantasy světě otevřeli oni. Legendy a latéčka se staly naprostou senzací a jedním z největších knižních fenoménů posledních let. Tak na nic nečekejte a nechte se okouzlit i vy! Jenom si dejte pozor...! Při čtení zaručeně dostanete neodolatelnou chuť na kávu a něco sladkého!

 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: se svolením Euromedia Group

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.