Díky knize Michala Bystrova můžete nahlédnout za oponu Matuškova života a pochopit například okolnosti jeho emigrace

12.11.2022 | Recenze
Díky knize Michala Bystrova můžete nahlédnout za oponu Matuškova života a pochopit například okolnosti jeho emigrace

Hledáte dárek, který rozradostní srdéčko vašeho (pra)rodiče, milovníka hudby či zasněného jedince, jenž s láskou vzpomíná na staré dobré časy? Pak pro vás máme tip na skvělou knihu: Waldemar Matuška – Snům ostruhy dát. Tato publikace se zabývá životem i kariérou jednoho z našich nejslavnějších zpěváků, miláčka publika, Waldemara Matušky. Odpovídá také na otázky: Jaký byl, než se proslavil? Co dělal před nástupem do divadla Semafor, proč se rozhodl vyučit sklářem a kde všude uspěl během odchodu do ciziny?

Český hudební fenomén a jeho cesta za slávou i štěstím

Autorem této knihy je zkušený novinář, písničkář a básník Michal Bystrov, jenž strávil dva roky shromažďováním informací. Aby bylo jeho dílo skutečně komplexní, a především pravdivé, konzultoval texty přímo s Olgou Matuškovou. Čtenář má tak jedinečnou příležitost nejen nahlédnout za oponu Matuškova života, ale pochopit také například okolnosti jeho emigrace.

„Nejvíce mě překvapilo, jaký nečekaný, hluboký rozměr dostane Waldův život, když se na něj podíváte ve světle dochovaných záznamů Státní bezpečnosti. Sledovali ho a systematicky buzerovali s jednoznačným cílem zneužít ho nebo zničit dlouhých třicet let, od roku 1956 do roku 1986. Pokud se tenkrát hodně lidí divilo, že Matuška emigroval, teď už se divit nebudou. O to obdivuhodnější je skutečnost, že estébáci Waldu nikdy nedostali. Že se nezaprodal. Měl ale kolem sebe nevídané množství osob, které se tvářily, že mu pomáhají, a přitom na něj donášely,“ říká Michal Bystrov, autor publikace.

O tom, že je kniha Waldemar Matuška – Snům ostruhy dát hodnotná nejen informačně, ale též vizuálně, svědčí množství fotografií z divadelních inscenací, ve kterých Matuška účinkoval, a filmů, v nichž zazářil. Knihu doplňují dobové programy, recenze a citace z desítek rozhovorů s Waldemarem i jeho přáteli.

Snům ostruhy dát je také pečlivou rekonstrukcí Matuškových putování po světě – od Indie přes Egypt a Velkou Británii až po několik významných cest do Spojených států mezi lety 1969 a 1983.

Text: Dagmar Topolová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.