Díky knize Michala Bystrova můžete nahlédnout za oponu Matuškova života a pochopit například okolnosti jeho emigrace

12.11.2022 | Recenze
Díky knize Michala Bystrova můžete nahlédnout za oponu Matuškova života a pochopit například okolnosti jeho emigrace

Hledáte dárek, který rozradostní srdéčko vašeho (pra)rodiče, milovníka hudby či zasněného jedince, jenž s láskou vzpomíná na staré dobré časy? Pak pro vás máme tip na skvělou knihu: Waldemar Matuška – Snům ostruhy dát. Tato publikace se zabývá životem i kariérou jednoho z našich nejslavnějších zpěváků, miláčka publika, Waldemara Matušky. Odpovídá také na otázky: Jaký byl, než se proslavil? Co dělal před nástupem do divadla Semafor, proč se rozhodl vyučit sklářem a kde všude uspěl během odchodu do ciziny?

Český hudební fenomén a jeho cesta za slávou i štěstím

Autorem této knihy je zkušený novinář, písničkář a básník Michal Bystrov, jenž strávil dva roky shromažďováním informací. Aby bylo jeho dílo skutečně komplexní, a především pravdivé, konzultoval texty přímo s Olgou Matuškovou. Čtenář má tak jedinečnou příležitost nejen nahlédnout za oponu Matuškova života, ale pochopit také například okolnosti jeho emigrace.

„Nejvíce mě překvapilo, jaký nečekaný, hluboký rozměr dostane Waldův život, když se na něj podíváte ve světle dochovaných záznamů Státní bezpečnosti. Sledovali ho a systematicky buzerovali s jednoznačným cílem zneužít ho nebo zničit dlouhých třicet let, od roku 1956 do roku 1986. Pokud se tenkrát hodně lidí divilo, že Matuška emigroval, teď už se divit nebudou. O to obdivuhodnější je skutečnost, že estébáci Waldu nikdy nedostali. Že se nezaprodal. Měl ale kolem sebe nevídané množství osob, které se tvářily, že mu pomáhají, a přitom na něj donášely,“ říká Michal Bystrov, autor publikace.

O tom, že je kniha Waldemar Matuška – Snům ostruhy dát hodnotná nejen informačně, ale též vizuálně, svědčí množství fotografií z divadelních inscenací, ve kterých Matuška účinkoval, a filmů, v nichž zazářil. Knihu doplňují dobové programy, recenze a citace z desítek rozhovorů s Waldemarem i jeho přáteli.

Snům ostruhy dát je také pečlivou rekonstrukcí Matuškových putování po světě – od Indie přes Egypt a Velkou Británii až po několik významných cest do Spojených států mezi lety 1969 a 1983.

Text: Dagmar Topolová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.