Dějiny jsou zajímavější než ten nejabsurdnější výmysl hollywoodských scenáristů, říká autor bestsellerových historických románů

21.05.2023 | Rozhovory
Dějiny jsou zajímavější než ten nejabsurdnější výmysl hollywoodských scenáristů, říká autor bestsellerových historických románů

Historické romány ze starověkého Říma od španělského bestsellerového spisovatele Santiaga Posteguilla čtou ve světě miliony lidí. Také čeští čtenáři dostali loni na podzim příležitost přečíst si jeden z jeho nejoceňovanějších románů – Já, Iulia o vzestupu skutečné římské císařovny Iulie Domny k moci. Autor v rozhovoru prozradil, co ho na Iuliině životě zaujalo, kde hledá inspiraci a nakolik se drží historických reálií.

Jak vás napadlo věnovat celou knižní sérii císařovně Iulii Domně?
Když jsem dopsal svoje romány o Scipiovi Africanovi a císaři Traiánovi, napadlo mě, že bych rád umístil do centra děje příští knihy ženu. Přestože mnoho žen v minulosti dokázalo velké věci, historii ještě donedávna psali hlavně muži – a ti psali spíše dějiny mužů než dějiny lidstva. Naštěstí jsem ale narazil na Iuliin životopis od profesorky Barbary Levick a její životní příběh mě okamžitě uhranul.

Co vás na Iuliině příběhu tak zaujalo?
Zmíněná biografie začíná slovy autorky o tom, že nechápe, proč dosud o Iulii nebyly napsány žádné romány nebo natočeny velkofilmy. Když jsem její knihu dočetl, dospěl jsem k názoru, že sice nemohu ovlivnit vznik filmu, ale román bych o ní napsat mohl. Iulia za to opravdu stojí. Nejenže výraznou měrou dopomohla svému manželovi Septimiu Severovi získat císařský trůn, ale založila také celou novou dynastii římských vládců.

Kolik toho vlastně o Iulii víme? Jak jste naznačil, většina našich pramenů se zabývá primárně muži.
Je pravda, že v žádném z děl antických historiků se nenachází ani jediná kapitola, která by se týkala výlučně Iulie. Zato se jich celá řada soustředí na jejího manžela nebo syny Getu a Caracallu, ze kterých se později také stali císaři. Máme ale štěstí, že byl Iuliin vliv na všechny tyto osobnosti podle všeho tak významný, že ho nemohli ignorovat ani starověcí historici a často ji zmiňují, když pojednávají o jejich vládě. Iuliin život jsem proto mohl do značné míry zrekonstruovat za pomoci těchto původních pramenů a samozřejmě i s využitím moderních historiografických děl.

Jak velkou nezávislost měly ženy ve starověkém Římě? Existovala významná souvislost mezi postavením a původem ženy a mírou její nezávislosti?
Formálně vzato měla žena bez ohledu na postavení a majetek v římském světě jen malou nezávislost, ale ženy si vždy našly způsob, jak ovlivnit muže ve své domácnosti. A pokud se muži v jejich blízkosti jako v případě Iulie stali římskými císaři, nepochybně měly tyto ženy mimořádný vliv na celé impérium.

Každý spisovatel má trochu jiný tvůrčí proces. Jak si vybíráte ten správný příběh a následně se připravujete na jeho zpracování do románové podoby?
Probíhá to asi takhle: nejprve si vyberu historickou osobnost, jejíž život je nějakým způsobem překvapivý nebo zajímavý, ideálně obojí najednou. Pak si prostuduji klasické i moderní prameny. Snažím se taky vydat na místa, kde se román odehrává, abych získal emotivní vjem, a vytvářím kompletní strukturu vyprávění ve formě schémat. Teprve pak začínám psát. Je to velmi důkladný a promyšlený proces, který mi obvykle zabere zhruba dva roky.

Jak moc je pro vás důležitá historická věrnost? Našel by pozorný čtenář nějaké významné rozdíly mezi současnými poznatky o Iuliině životě a tím, jak jste ho vylíčil ve svých knihách?
Snažím se být co nejvěrnější historickým událostem. Dějiny jsou obvykle zajímavější než ten nejabsurdnější výmysl hollywoodských scenáristů. Jsou divočejší, velkolepější a vášnivější než jejich nejdivočejší sny. Zjistil jsem tedy, že čtenáři mají rádi, když jsou romány historicky přesné.

Možná namítnete, kde je potom role spisovatele. Podle mě spočívá v tom, jakým způsobem se skutečné historické události staly. Autor rozhoduje o toku vyprávění, o jeho perspektivě nebo konkrétních dialozích. I když se spisovatel rozhodne být co nejvěrnější skutečnosti, pořád mu zbývá široký prostor na to, aby knihu obohatil o svůj osobitý způsob vyprávění a myšlení.

Zájem o historickou věrnost se u mě pojí s vášní pro vyprávění příběhu. A zatím se zdá, že se to řadě čtenářů líbí. Chci bavit, ale zároveň se držím římského hesla docere ete delctera – učit a zároveň bavit. Mým cílem je, aby každý čtenář po přečtení některého z mých románů řekl: „Báječně jsem se pobavil a dozvěděl jsem se přitom něco z historie.“

 

Santiago Posteguillo (* 1967) je lingvista a v současnosti jeden z nejčtenějších španělských spisovatelů. Jeho historické romány z prostředí starověkého Říma byly přeloženy do pěti jazyků a ve světě se jich doposud prodaly více než 4 miliony výtisků.
V češtině vyšel oceňovaný Posteguillův román Já, Iulia (Bourdon, 2022), který vypráví pohnutý příběh Iulie Domny, jedné z nejmocnějších žen římské historie. Druhý román A Iulia vyzvala bohy na souboj vydává nakladatelství Bourdon na podzim letošního roku.

Text: František Kalenda
Foto: Ricardo Martín

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.