Dcera cukrového barona měla tajnou aféru s vášnivým revolucionářem, během revoluce však musela z Kuby uprchnout

22.04.2023 | Recenze
Dcera cukrového barona měla tajnou aféru s vášnivým revolucionářem, během revoluce však musela z Kuby uprchnout

Elisa a Marisol – babička a vnučka. Elisa Perezová vyrůstala na Kubě, užívala si život v přepychu, nezajímala se o politickou situaci, ale jen do doby, než se zamilovala do revolucionáře. Její rodina však brzy Kubu opustila. Když Elisa umřela, připadlo na Marisol, aby babiččin popel zavezla na její milovanou Kubu. Brzy tak Marisol pozná neskutečné krásy tohoto ostrova, ale i jeho nepříjemnou politickou situaci. Navíc se tu objeví tajemný muž.

Tak tahle kniha mi neskutečně sedla. Podívala jsem se na první řádky a ani nevím jak, najednou jsem byla na konci. Velmi čtivé, zajímavé, milé i drsné vylíčení života  v Havaně kolem roku 1958 a poté po úmrtí Fidela Castra v roce 2017.

Kuba, a hlavně Havana jsou tu popsány tak, že máte pocit, jako byste se tam ocitli. Nedávno jsem byla na cestovatelské přednášce o Kubě a díky tomu se mi to celé ještě více propojilo a byl to pro mě skvělý zážitek. Navíc jsem se tu dozvěděla i nové informace a sama jsem si ještě další dohledávala na internetu. Mám moc ráda, když se v knihách dozvím něco nového.

Seznámíte se s historií i politikou Kuby, a poznáte i nelehký život jejích obyvatel, ale zároveň můžete očekávat romantický příběh. Trošku jsem se této kombinace bála, ale zbytečně, bylo to skvěle vyvážené, vše tu mělo své místo. Každý si tu rozhodně přijde na své.

Kniha je o rodině a smyslu pro odpovědnost. Jsou zde skvěle vylíčeny pocity lidí, kteří z Kuby v roce 1959 emigrovali, a těch co zůstali. Každý má svou pravdu, je nemožné vybrat, která z možností byla jednoznačně správná.

Pokud u knížek prožíváte emoce silně jako já, rozhodně si připravte ke čtení kapesník, budete jej nejednou potřebovat.

Tato kniha je první ze série o rodině Perezových. Věřím, že i u nás vyjde další pokračování.

Text: Eva Francová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Vstupte do života jednoho z nejoblíbenějších herců dnešní doby. Alan Rickman vás ve svých denících vezme na dovolenou, ale i na natáčení Harryho Pottera

31.05.2023 | Ostatní

Pavel Tomeš je nejen stand-up komik, ale také spisovatel a sám sobě nakladatelem. Jeho poslední kniha získala Kosmas Cenu čtenářů v rámci Magnesie Litery

30.05.2023 | Rozhovory

Romány, v nichž vystupují silné ženské hrdinky, které boří stereotypy a bojují za rovnoprávné vzdělávání mužů a žen

29.05.2023 | Ostatní

Své příběhy nepovažuji za čistokrevnou romantiku, označila bych je spíš jako společenské romány, říká Ruth Kvarnström-Jonesová

28.05.2023 | Rozhovory

C. J. Tudor napsala sbírku hororových povídek, při jejichž čtení vás bude mrazit v zádech. Skutečnost však může být mnohem znepokojivější než fikce

27.05.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.