Tajný život rebelky a vizionářky Coco Chanel: Sledujte její stopy od středověkého opatství na francouzském venkově až po honosnou vilu na Riviéře

21.11.2023 | Tipy na knihy
Tajný život rebelky a vizionářky Coco Chanel: Sledujte její stopy od středověkého opatství na francouzském venkově až po honosnou vilu na Riviéře

Věhlasná francouzská návrhářka Gabrielle Chanel (1883–1971) opakovaně přepisovala svůj vlastní příběh a dávala si záležet, aby její minulost zůstávala nejasná a obestřená tajemstvím. Ačkoliv o sobě dokázala vyprávět celé hodiny, svým životopiscům nikdy neřekla úplnou pravdu. I po její smrti se řada lidí pokoušela přijít na kloub protichůdným aspektům jejího života a vznikl už   bezpočet interpretací na jevišti i na obrazovce, v beletrii i naučné literatuře. Nový podnět k debatě o kontroverzní návrhářce přináší kniha britské spisovatelky Justine Picardie Coco Chanel. Legenda a skutečnost. Mezinárodně úspěšné dílo vydává PROSTOR v českém překladu Markéty Jansové.
 

„Neurčitá představa o Chanel byla součástí mého dětství, a to díky matčině rebelii, která spočívala v tom, že se osm měsíců před mým narozením vdávala v malých černých šatech à la Chanel,“ píše Justine Picardie v úvodu ke své knize. Z netradičních svatebních šatů se stal jakýsi talisman, a když jí bylo sedmnáct, začala je s naprostou samozřejmostí nosit. Dodávaly jí pocit sofistikovanosti a lehkého vzdoru, protože vdávat se v černé znamenalo bořit tabu.

O třicet let později, už jako respektovaná módní novinářka a autorka několika titulů, se Picardie pustila do metodického zkoumání příběhu Chanel a shromažďování podkladů pro její biografii: „Když jsem začala hledat vodítka, ani ve snu by mě nenapadlo, že se z honosných salonů módní Paříže přenesu do skotských mokřadů, nebo že v Churchillových archivech na univerzitě v Cambridgi najdu stejně poutavé čtení jako ve spisech Chanel uložených na Place Vendôme.“ Osobně v té době prožívala nelehké období, vypořádávala se s předčasnou smrtí své sestry Ruth, stejně jako se Chanel musela kdysi vyrovnat s předčasným odchodem mladší sestry Antoinette. Chanel navíc přišla i o starší sestru, která si vzala život v sedmadvaceti letech, a všechny tři v dětství poznamenala ztráta matky. Krátce nato od nich odešel otec a už nikdy se nevrátil. Picardie cítila k Chanel, jejíž život poznamenala řada nepředstavitelných ztrát, sympatie.

Spisovatelka sledovala její stopy od středověkého opatství na francouzském venkově až po honosnou vilu na Riviéře. Pobývala mezi řádovými sestrami v klášteře obehnaném vysokými zdmi, jenž utvářel Gabriellinu dětskou fantazii, procestovala kvůli ní Evropu a vydala se i do Hollywoodu, psala u jejího stolu na Rue Cambon a objevovala její oblíbená místa na britských ostrovech. Měla to štěstí, že na své dlouhé pouti získala mnoho cenných rad, především od Karla Lagerfelda, dlouholetého kreativního ředitele módního domu Chanel, a od dvou žen, které měly k Chanel velice blízko – její kamarádky Claude Delay a praneteře Gabrielle Palasse-Labrunie.

Autorčino vnímání Chanel se během těchto cest dost výrazně proměňovalo: od empatie k podráždění, od vzteku k obdivu, od zklamání k radosti. „Přemítala jsem, co by Chanel asi na mou posedlost její osobou řekla, a tajně jsem doufala, že by ocenila mou houževnatost a lichotilo by jí, že si jí vážím jako hrdinky její doby,“ uvádí ve své knize Coco Chanel. Legenda a skutečnost. Výjimečné dílo doprovází více než dvě stě černobílých i barevných dobových fotografií, kreseb a ilustrací.  

Justine Picardie (* 1961) Britská spisovatelka a novinářka je autorkou šesti knih včetně mezinárodního bestselleru Coco Chanel. Legenda a skutečnost (2010), biografie francouzské módní návrhářky, která vyšla v patnácti jazycích. Byla šéfredaktorkou prestižního módního časopisu Harper’s Bazaar, psala pro The Sunday Times, The Telegraph a Observer. Česky vyšla její kniha Miss Dior. Múza a bojovnice (PROSTOR 2022) o mladší sestře jednoho z nejvlivnějších světových módních návrhářů Christiana Diora, která ho inspirovala k slavnému parfému a ovlivnila jeho pojetí ženskosti a krásy. 

Text: Denisa Novotná
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.