Zbavte se mimořádně vysokých nároků na sebe i na ostatní. Pomůže vám s tím kniha psychoterapeutky Sharon Martin – Být perfektní nemusí být perfektní

27.07.2023 | Recenze
Zbavte se mimořádně vysokých nároků na sebe i na ostatní. Pomůže vám s tím kniha psychoterapeutky Sharon Martin – Být perfektní nemusí být perfektní

Do pasti perfekcionismu dnes může spadnout každý. Vysoké nároky ve škole, v zaměstnání i v soukromí roztáčejí spirálu touhy po dokonalosti, která nejde zastavit. Je to začarovaný kruh, ze kterého nejde vystoupit. Určitě to znáte – to, co zprvu působí jako euforie z úspěchu a naše silná stránka, se snadno může změnit v úzkost a stres. Příručka Být perfektní nemusí být perfektní vám ukáže, jak vzít znovu život do vlastních rukou a jak najít zpátky ztracenou rovnováhu a spokojenost.
 

Autorkou příručky je Sharon Martin z kalifornského San Jose, renomovaná psychoterapeutka a mediální specialistka na otázky citového zdraví a vztahů s více než dvacetiletou praxí.

Knihu hodnotím jako laik, který překročil bludný kámen, ale dokázal najít cestu ven, nebo se o to vlastně pokusil. Vzhledem k odbornosti příručky věřím, že může být dobrým pomocníkem i pro odborné psychoterapeuty a jejich perfekcionistické klienty.

Díky knize Být perfektní nemusí být perfektní pochopíte hlavní příčiny svého perfekcionismu a naučíte se mírnit sklony k němu. Není to snadné a určitě to nepůjde rychle, ale výsledek se dostaví. Vím, o čem mluvím, jsem narozená ve znamení Panny (a ty mají s perfekcionismem a přemírou nároků na sebe i na ostatní fakt problém), a s perfekcionismem se potýkám vlastně od dětství. Byla jsem a stále jsem zvyklá být úspěšná, pracuji na tom prakticky neustále, věnuji tomu veškerý čas, umím si také naložit víc, než uvezu a pak se hroutím, trošku se oklepu a pak to jde zase na novo… já už na té spirále jedu. Tedy vlastně jela jsem… už ji umím zbrzdit, ulevit si, ale ještě neumím seskočit.

Nejvíce mi pomohlo pochopit a přiznat si, že můj perfekcionismus je pro mě standard, ale své nejbližší tím do jisté míry ničím, protože nejsou schopni nároky a tempo vydržet. Paradoxně mi k tomu pomohl letošní půlrok, kdy jsem se potýkala se zdravotními problémy. Polevila jsem ze svého perfekcionismu z nutnosti, prostě jsem fyzicky nemohla, nestíhala, nezvládala… nešlo to… a ono se nic nezhroutilo. S ledasčím pomohl manžel i děti, a to sami od sebe. To, co na mě počkalo, vlastně nebylo podstatné, protože nic není důležitější než my sami. Abychom mohli pomáhat dál, musíme nejdříve pomoci sami sobě.

Když se mi pak dostala do rukou tahle příručka, dokonale to na sebe pasovalo. A tak na sobě krůček po krůčku pracuji, ale už vím, že Být perfektní nemusí být perfektní. Perfekcionismus není jednoduchá diagnóza, ale dá se s ní pracovat. Knihu vřele doporučuji těm, kteří si uvědomují, že přišel čas s tím něco udělat. A prvním krokem je přiznat si to.
 


Text: Lucie Bednářová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.