Alexander Stainforth napsal knihu s atmosférou série Bridgertonovi a hlavní hrdinkou, která má pověst nevěsty na útěku

09.03.2023 | Recenze
Alexander Stainforth napsal knihu s atmosférou série Bridgertonovi a hlavní hrdinkou, která má pověst nevěsty na útěku

Stainforthovi se podařilo vytvořit neskutečně čtivý román z prostředí nudných a stereotypních životů anglické šlechty. Naprosto bez očekávání jsem sáhla po knize, která slibovala podobnou atmosféru, jako má například série Bridgertonovi, a já nemůžu než souhlasit. Abych byla ale zcela upřímná, nějaké to větší drama a pár zápletek navíc bych určitě uvítala. Přece jen si vzpomeňme na romantické příběhy z pera spisovatelky Jane Austenové, která dokázala rozvířit i ta nejklidnější srdce čtenářů.

Děj knihy se točí kolem dvou hlavních postav. Clara Digbyová skoro každému muži nahání strach. Nejen pro svou svéhlavou a komplikovanou povahu, ale především pro nově nabytou pověst „nevěsty na útěku“. Už dvakrát se jí podařilo zrušit svatbu na poslední chvíli, a i přesto, že na vině byli ti dva ničemové, společensky ji to víc než znemožnilo. Její zlomené srdce ji vnitřně sžíralo, a tak se zapřisáhla, že už potřetí před oltář nevkročí. Jenže to by se nesměl objevit pohledný a víc než sympatický Oliver Russell. Ten se po smrti svého otce potýká se značnými finančními problémy. Jejich rodinný majetek jako vážené a společensky uznávané šlechtické rodiny tím byl rázem ohrožen a nespasilo by ho ani několik dobře domluvených manželství. Jediným možným východiskem z celé dluhové pasti se zdá být závratné bohatství příbuzné lady Ruthvenové, která mu svou pomoc nakonec přislíbí s jedinou podmínkou – že se ožení s Clarou Digbyovou.

Na první pohled nesourodá, ale dynamická mladá dvojice k sobě postupně nachází cestu. Pletichaření Oliverovy tety však do celého procesu vnáší tu pravou dávku lehkého dramatu, který nás na této literatuře tak baví. Máme zde dva silné hrdiny, kteří se nebojí si vzájemně říct naprosto cokoliv, aniž by se snad báli o city toho druhého. Zároveň jsme však svědky neuvěřitelně příšerné atmosféry doby, která ženám zakazovala prakticky vše, kromě plození dětí. Jejich jediným povyražením v životě se tak staly pompézní plesy a nekonečné konverzace u šálků pravého anglického čaje.

Text: Zuzana Špringlová
Foto: Štěpánka Levá

 

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.