Dechberoucí historická fikce z poválečného Berlína o přežití, lásce a odpuštění

10.09.2022 | Recenze
Dechberoucí historická fikce z poválečného Berlína o přežití, lásce a odpuštění

Německá Židovka Millie Meike Mosbachová, jíž se spolu se svým bratrem podařilo na začátku války uprchnout z Německa, se po válce vrací do své rodné země jako příslušnice americké armády s posláním pomáhat přeživším Němcům najít práci a bydlení, a především je jejich úkolem denacifikovat zemi.

Na jedné straně nenávidí svoji rodnou zem, na druhé cítí soucit, když musí vystěhovávat matku s malou dcerkou z bytu, do nějž se nastěhovaly po odsunu Židů do koncentráků. Jenže někteří z nich se vrátili a dožadují se po právu svého majetku zpět. Sama pátrá po své sestře, která nebyla uvedena mezi mrtvými. Rodiče bohužel  zemřeli. Ve vybombardovaném Berlíně vládne černý trh, vojáci vítězných mocností chodí navzdory zákazu s Němkami a zarputilí nacisté čekají na svou novou šanci. Podezírá i svého bratra, že spí s Němkou, když se v noci vytrácí z bytu a unavený se ráno vrací. Netuší, že patří ke zpravodajské službě a jeho úkoly jsou tajné. Zmítají jí směsice pocitů, od nenávisti přes pocit viny, že právě ona přežila, až po lítost a zároveň zadostiučinění nad zkázou Německa. Do toho se mísí láska k životu i muži.

Brilantně napsaný román, který přestože je historickou fikcí úspěšné americké spisovatelky, je tak přesvědčivý a silný, pestře a sugestivně napsaný, že čtenáře vtáhne do děje od samého počátku. Psychický vhled do jednotlivých postav je profesionálně zpracován a nutí přemýšlet o lásce a nenávisti z jiného úhlu pohledu. Nic není jednoznačné. Dlouho vám kniha zůstane v paměti, a i přestože není právě veselá, budete se k ní chtít vracet.

Text: Zuzana Dorogiová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.